Jump to content
Annons

BulllsEye

Medlem
  • Antal inlägg

    2
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

0 Neutralt
  1. Tack för dom snabba svaren. Ok, rekommendationen är att köpa en E906 för live bruk. En fundering till, kommer jag att bli mer nöjd med en E906 än en SM57a, är det sådan skillnad?? provade att micka med SM57 på repet i förra veckan och kände att jag kunde vara utan, alltså jag trodde att det skulle bli ett bättre ljud i lokalen än vad det vart. Bytte till en Sennheiser någonting, vet inte vad den har för beteckning men det är en dynamisk sångmikrofon och genast vart det mycket bättre i mina öron. Mycket funderingar blir det och visst skulle man kunna prova sig fram men det blir så dj*vla dyrt i förlängningen. Samtidigt vill jag ha det bästa alternativet och ha lite bättre ljud än den andra gitarristen som linar från toppen vilket jag tycker låter, eehhhh, inte så bra, men det tycker han.
  2. Måste få ställa en fråga i detta ämne. Hade tänkt micka ut gitarren i PA:t och då har jag tittat på just E906an och Audio Technica AE3000. Är inte så jätte påläst när det gäller mikrofoner utan detta är ett nytt område för mig, så frågan kanske är puckad?? Vad jag förstår så är dessa två olika mikrofoner där den ena är dynamisk (E906) och den andra är en kondensator mick (AE3000). Om jag köper en AE3000 kommer jag inte få mera "spill" från dom andra instrumenten in i en AE3000 än i en E906??? Replokalen är ganska liten och grejerna står ganska tajt, men jag vill samtidigt ha det bästa alternativet av dessa två. Den är i första hand tänkt att användas för live bruk och vi spelar hård rock.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.