Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Jag har hållt på i FL Studio ett tag nu och funderar på att köpa mig en midi-klaviatur. Har tittat lite på M-Audio Oxygen 49 som såg rätt fin ut och den kostar ju inte jättemycket, någon som testat den? Är den behaglig? 🙂

Nu använder jag mig av ASIO4ALL för att inte få fördröjning av ljudet i FL Studio. Kommer ASIO räcka för att inte få fördröjning när jag spelar på midi-keyboarden eller måste jag köpa till ett externt ljudkort? 😕

Annons
Postat

MIDI har inte med ditt ljudkorts latency/fördröjning att göra.

Är du nöjd med ASIO4ALL kommer det att funka likadant, med eller utan klaviatur. Men sedan finns det andra fördelar med att köpa ett "ordentligt" ljudkort med äkta ASIO-drivrutiner.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.