anarkisten1 (oregistrerad) Postat 16 juni 2009 Postat 16 juni 2009 Finns det överhuvudtaget det? Tänker närmast på för klarinett, saxar, trumpeter och trombon. Ett ståbas och pianoljud kan man nog vrida till så det duger men hur är det med blåset? Har lyssnat runt lite på olika demos och jag hittar inget. Det låter ofta "bra" om dom som kostar lite men inte ens i närheten av det sound som gäller för riktigt blås i modern jazz ännu mindre i den här typen. Det är möjligt att det blir bättre om man lirar ljuden från från nån typ av midi mick för blåsinstrument, dvs om det finns. Tacksam för svar
aka_Basse Postat 16 juni 2009 Postat 16 juni 2009 Är också väldigt intresserad ifall det finns något vettigt alternativ för att få till blåsinstrument! (I icke-orkester/klassisk musik sammanhang)
anarkisten1 (oregistrerad) Postat 17 juni 2009 Postat 17 juni 2009 Kanske nåt ? http://www.garritan.com/jazz.html Åke Tack för tips låter ganska ok men inte hela vägen dessvärre, tvivlar oxå på att det skulle funka i det jag tänker på. Ofta så lägger dom på instrumenten på nåt komp med trummor och bas men lyssnar man "igenom" blåset så hör man att det är ganska långt från verkligheten faktiskt.
anarkisten1 (oregistrerad) Postat 17 juni 2009 Postat 17 juni 2009 Men det verkar inte vara nåt som går att lira av från midi mera loopar och sånt.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.