jonis Postat 14 oktober 2005 Postat 14 oktober 2005 Hej! Jag undrar vad man sparar ljudfilerna i för format för att man ska kunna öppna dom som samplade trumljud i reasons trummaskin. Tacksam för svar eller ledtrådar!
jonis Postat 14 oktober 2005 Trådstartare Postat 14 oktober 2005 Har försökt med wavmen det funkade inte alls..
MusicNixon Postat 14 oktober 2005 Postat 14 oktober 2005 Du laddar väl in ljuden på de enkilda kanalerna i Redrum, och inte i Patch Select?
jonis Postat 14 oktober 2005 Trådstartare Postat 14 oktober 2005 Ja självklart. Men jag ska testa att konvertera ljudfilerna till aif så ser jag om det funkar Det är i AIF som reasons egna ljudsamplingar är i va?.
Linus Postat 14 oktober 2005 Postat 14 oktober 2005 Har försökt med wavmen det funkade inte alls.. Då gör du nåt fel Wav-filer fungerar alldeles utmärkt, om det är det okomprimerad PCM. Du har inte råkat spara dina wav-filer i ADPCM wav?
MusicNixon Postat 14 oktober 2005 Postat 14 oktober 2005 Det är inte så att du har ditt ljudprogram inställt på någon konstig samplingsfrekvens, typ 48 kHz? Testa med 44.1 kHz och bitrate 16 bitar. Det förekommer både wav och aif i Reasons standardbibliotek, men kolla om det går bättre med aif.
jonis Postat 14 oktober 2005 Trådstartare Postat 14 oktober 2005 Jag har iofs inte haft några problem med andra samplingar som jag har använt.. Sitter på universitetet nu, men jag ska ta en titt på samplerates etc. när jag kommer hem. Tack ska ni ha!
Linus Postat 14 oktober 2005 Postat 14 oktober 2005 Sample rate spelar ingen roll. 8 kHz eller 96 kHz, det funkar ändå. Bitdjupet då? Håller man sig till 16 bitar eller 24-bitars ljud är det heller inga problem. Men 32 bitar kan vara en käpp i hjulet. 32-bitars ljud kan skrivas på flera sätt (32-bit integers, 32-bit 16.8 float, 32-bit 0.24 normalized float osv.) och olika musikprogram föredrar olika sätt. Vill du vara säker på att alla program ska läsa filerna, så spara som max 24 bitar.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.