Jump to content
Annons

dum fråga nummer 2 cubase


Recommended Posts

Lurendrejarn (oregistrerad)
Postat

Hej hej !

Har just lärt mig hur man equar till en schyst baskagge från dfhs waveljud.

När jag sen skulle behandla virveln märkte jag att samma effekter även hamnade på den. Hur gör jag för att få olika effekter på olika cells?

Andvänder mig av battery för att spela trummljuden. Är det nåt jag måste ändra där? 🙁

Annons
Postat

Gå in i options i battery och se till att du har lämpligt antal utgångar (jag brukar köra mono) för de trumljud du ska använda. Sedan markerar du cellen för baskaggen, och nere i högra hörnet (battery1) finns en ruta för utgångar som du sätter till mono1. Virveln sätter du till mono2 osv... Då får du en kanal för varje ljud i mixern och kan eq:a och lägga effekter på de enskilda kanalerna.

Lurendrejarn (oregistrerad)
Postat

Ok

Testade att trycka på knappen s1/2 men inget hände hmm gör väll något fel antar jag??

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.