Jump to content
Annons
  • 0

Ta bort brus på audio spår


Fråga

Postat (redigerat)

Har spelat in ett dragspel med en stormembran mick (röde k2) och det brusar en del hör jag på audiospåret...

Hur kan jag ta bort det? Har RX 11 som har dom funktionerna men får det inte att funka helt ändå....

Har cubase 15 någon bra funktion och ta bort brus med?

Kom med förslag)

Redigerat av BMR

4 svar på denna fråga

Recommended Posts

Annons
  • 0
Postat (redigerat)

I alla inspelningssystem finns ett grundbrus (tror det kan kallas noise floor). Det vi vill är att hitta en relation mellan det vi spelar in och detta brus, som inte ställer till det senare i kedjan. Nedan är min bild av det hela (jag kan vara fel ute).

Så, hur mycket förstärkning har du använt vid inspelningen? Gain-staging vid inspelning är ju a och o. Har man för lite förstärkning vid inspelning, kommer skillnaden mellan den inspelade signalen och bruset vara för liten. Eftersom man då behöver förtärka signalen senare för att få en bra nivå i mixen, kommer ju bruset också att förstärkas till en hörbar nivå vilket blir störande. Att tvätta bort detta brus senare, låter svårt. Bättre då att spela in med rätt nivå.

O andra sidan vill vi inte spela in med för mycket förstärkning (för "het" signal), då vi inte får tillräckligt headroom, för att kunna mixa, och vi riskerar t ex distortion och andra oönskad artefakter (tidigt, eller senare i kedjan).

Det finns således en sweet spot för inspelning, vilken i professionella studios (hemstudio inräknat) ofta referreras till +4 dBu ("noll" på en VU-mättare) - 1.228 Volt RMS. Nedan tabell ger en översikt utifrån olika referensstandarder i denna snåriga värld av spänningsnivåer.

image.png.ac4c2199d892cb0ba2a56ccdc5d8055c.png

Nu kanske ditt problem inte har med detta grundbrus att göra, utan du kanske spelade in i en miljö med mycket bakgrundsstök (folk, fordon, fläktar mm).

 

Redigerat av Jonatan Lundin

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
  • Senaste foruminläggen

  • Annons
  • Annons
  • Sorry, this is not supposed to be used in the sidebar. Please move to the block somewhere else.
  • Just nu inloggade (Visa hela listan)

×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.