Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Jag startar egentligen en andra tråd på samma ämne som den första, men det skiter jag i! >_<

Jag försöker alltså att sköta både medhörning och talkback via Emu's mjukvarumixer, och det funkar väldigt bra, det är bara en sak som stör.

Det vi märkte var att, när jag snackar i talkbackmicken, så hörs det även i kontrollrummets högtalare, men det ska det ju inte göra. Det ska ju bara höras i mikbåsets hörlurar.

Nu var det ju rätt lungt iofs, för vi använda en väldigt riktad dynamisk mik, men jag har tänkt att fixa en billig kondensatormik senare, att ha för detta ändåmål, men jag är ganska säker på att det kommer bli rundgång då.

Talkbackmiken har en egen kanal i Emu's mixer, och när jag trycker på mute så hörs det ju inte i kontrollrummet, men dessvärre inte i hörlurarna heller. Samma sak händer när jag vrider ner regeln på talkbackkanalen.

Vad göra?

Annons

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.