Jump to content
Annons

Audiopixel

Medlem
  • Antal inlägg

    8
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av Audiopixel

  1. Oh, ok
  2. Audiopixel

    Borttaget

    Borttaget
  3. Sant så sant, precis så jag menade också
  4. Jag har i ärlighetens namn piratkopierat programvarorna, för att se om de är "någonting för mig". Tänker köpa EZdrummer utan tvivel om det fungerar som jag förväntar mig. Detsamma gäller de andra mjukvarorna (Dock billigare cubase)
  5. Ja, jag har programvarorna men inte kunskapen om hur de fungerar, därav att jag ställer frågor kring dem.
  6. Tack för svaren, Mjukvara har jag redan (dkfh, ezdrummer cubase etc)
  7. Hej och tack för ett riktigt bra forum (Nyregisterad här, men ack så bra forum). Nog smörat, jag har lite frågor som jag undrar om ni studio-nissar kan svara på. Jag är en total nybörjare på både hårdvara och musikproducering och undrar ifall det är svårt att programmera trummor med t.ex EZdrummer eller dkfh superior genom att använda cubase eller battery Sen behöver jag lite hjälp med saker som skall inhandlas En styck bra mic En styck bra preamp till micen Ett bra ljudkort En bra MIDI-keyboard (till att programmera trummorna smidigare) Hade tänkt mig en maxbudget på 3000-4000 SEK. Oh, det är metal jag vill "göra" så att säga. Alla tips, råd och länkar uppskattas riktigt mycket!. 😛 Tack på förhand. /C. :
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.