Hej,
Har tillbringat två dagar med att läsa om alla olika poster om ljudkort på detta fantastiska forum.
Men ju mer jag läser detså mindre förstår jag och nu är det helt kaos i skallen, behöver hjälp!
Datainfo: CPU Intel i7 3930K (6 kärnor * 3.2GHz), 16GB ram (32GB i höst), 4st SATA 3 HDD (6Gb/sec)
Utgångar på datorn till ljudkort: Massor av USB2/USB3 utgångar, INGET firewire tyvärr, 3st lediga PCI-E platser på moderkortet.
Jag är ute efter ett ljudkort till min nyinköpta PC som jag kommer köra till huvudsak Cubase 5 (kommer uppgradera efter sommar till 6.5) samt eventuellt lite Ableton Live 8.x och jag ill kunna koppla in 1st synth (2 senare), 1 mic (vill ha två senare) och en gitarr. Kommer också köra en del mjukvara som effekter, mjukvarusyntar osv. Musik typ Medwyn Goodall fast mer sång.
Allt detta med låg latency och allt anat är jag helt vilse på, jag förstår vad låg/hög latency gör i program/datorn men hur man får det lågt och sånt kan jag inte så därför är jah lite vilse just nu. Hörlursutgång är ett plus.
Budget ca 2-4000kr (helst runt 2-3000kr om det finns, får man mycket mycket bättre för lite mer pengar så ska jag skaka fram det).
Tittat på dessa men vet inte om det är/blir bra.
M-Audio FAST TRACL ULTA 8R
Steinberg CI-12
Edirol FA66
Native Instruments Komplete Audio 6
Finns massor med mer men som sagt jag kan inte detta så bra, än 😉
Tacksam för all hjälp, jag vet det finns massor av såna här inlägg men behöver man hjälp så behöver man...
/E