Jag har lite problem med min inspelningssituation. Jag kör Logic och har en inspelningskanal bestående av en Universal Audio 6176 som går in i ett RME Fireface 400. Lyssningen går ut via Mackie Big Knob. I dagsläget är kopplingen när jag spelar in mycket enkel: Jag skickar helt enkelt en hörlurskabel ut från ena hörlursuttaget på Big Knob genom ett litet hål i väggen in i inspelningsrummet. Det som kommer ut där är samma mix som går ut i mina högtalare.
Situationen: Eftersom alla sångare/sångerskor jag spelar in kräver en lyssning som låter som en mastrad platta, kör jag ett gäng pluggar på inspelningskanalen så att alla blir nöjda och glada och får feeling och känner sig duktiga.
Problemet: Jag har samma lyssning och det är svårt att höra dels hur bra själva inspelningsljudet egentligen är, dels blir eventuella överstyrningar maskerade av det processade soundet.
Frågan: Hur kan jag egentligen, utan att blanda in en mixer som jag omöjligen kan ha plats med, få separata lyssningar i inspelningsrummet och i kontrollrummet? Jag vill alltså kunna höra den rena signalen som kommer ut från UA:n, samtidigt som min artist står och njuter av sitt processade ljud i andra rummet. Det låter skitenkelt men så fort jag ska försöka koppla det här så slår jag i sten. Mycket tacksam för förslag!
Sedan: Jag skulle även vilja ha en hörlursmixer som har tre eller fyra kanaler in, med tydliga reglage för dessa, samt en enda utgång. Både Sveriges Radio och Studio Decibel har skitbra lyssningsmixrar som är exakt så och så skulle jag vilja ha det. Eftersom de här kostar typ 25.000 spänn är det naturligtvis helt oproportionerligt för min projektstudio. Men känner någon till en enklare hörlursmixer som fungerar på samma sätt? Jag vill skicka ljudet av det som artisten spelar/sjunger, en kanal med reverb samt en kanal med musikmixen. Kan inte förstå att det upplägget är så svårt att hitta, kan inte förstå att man skulle vilja bygga en hörlursmixer på något annat sätt överhuvudtaget.. kan någon ge ett tips? Det ska alltså handla om en hörlursmixer som, när artisten ser på den, fattar upplägget på en gång.
Tacksam för svar!!
/Stefan