Jump to content
Annons

n90

Medlem
  • Antal inlägg

    2
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av n90

  1. n90

    Använda två ljudkort

    Hej! Jag har ingen kunskap vad gäller ljudkort; så frågorna jag ställer kan verka lite dumma. Har letat om en tidigare tråd om samma problem, men har ej kunnat hitta. Jag vill koppla in min keyboard (kolla https://www.studio.se/index.php?showtopic=62482) till datorn och tänkte då köpa en Audiophile 2496 för Midi-anslutningen. Just nu har jag ett integrerat som funkar rätt bra, då jag inte använder datorn till att skapa musik med. Jag läste att Audiophile 2496 saknar hörlurförstärkare; så nu till min fråga. Kan jag använda mitt integrerade ljudkort och spela upp med hörlurarna samtidigt som jag har keyboarden kopplad till Audiophile och spelar in med Midi? Jag undrar också hur svag volymen blir om jag kopplar lurarna direkt till linjeutgången på kortet? Tack på förhand.
  2. Hej, Jag har en Yamaha NP-30 (digitalpiano) och försöker lära mig att spela lite på egen hand. Jag upptäckte nyss Synthesia, ett program som laddar en midi-fil och spelar upp det grafiskt i stil med Stepmania/Guitar Hero. Nu vill jag koppla in mitt piano (som har midi ut/in) till programmet och undrar då; vad behöver jag? Vad är skillnaden mellan midi-USB interface och ett ljudkort med midi-anslutning? Tack på förhand.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.