Jump to content
Annons

mellotron

Medlem
  • Antal inlägg

    2
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av mellotron

  1. Tack så mycket för svaren! Digimax FS verkar ju bra, en opraktisk detalj är ju att ingångarna sitter på framsidan, Väldigt osmart när man ska racka upp det och få signalerna från ett mixerbord. "har du verkligen kopplat in traveler till digi och hur har du gjort?" Jag kopplade ihop dom med två optiska på in och ut och en firewire så traveler får spänning. Jag behöver egentligen bara en omvandlare med 8IN/UT och med bra ljud, preampar är absolut inte nödvändigt...jag ska egentligen bara använda den när jag tankar ner från rullband, som är på 16 kanaler..som dessutom går det genom mixerbordet...och vid mix självklart. Hur bra är egentligen behringers?
  2. Jag har ett Digi 003 och skall utöka till 16 IN/UT, Jag har en kompis som erbjuder mig ett Motu Traveler för 4000:-, jag har kopplat in det och det verkar funka, dock är det inte jättesmidigt då man behöver kolla på Motus egna interna mixer för att nivåerna skall bli bra, det räcker alltså inte med enbart Pro tools mixer...går det att komma undan detta? Eller skall man köpa ett Alesis AI3? det är ju väldigt billigt? Är det någon som vet något om ljudskillnaden på dessa två? Eller något annat förslag? Det står även på Motukortet att det är balanserat/obalanserat....de fyra första ingångarna är XLR och tele ingångar kombinerat....menar dom att endast XLR är balanserade....och de resterande in och ut inte är balanserat, eller kan dom mena att man kan köra obalanserat iom att det är balanserat? Tack....den som har förslag!
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.