Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej!

NÀr jag lyssnar pÄ mÄnga proffsproduktioner sÄ lÄter soundet luftigt och mjukt.

Jag vet att det behövs en kedja av bra prylar, mick, preamp, ad-omvandlare etc. men vad Àr det exakt som gör soundet mjukt och luftigt?

Är det nĂ„gon hĂ„rdvarukompressor, viss preamp eller kan man t.o.m. lösa det med mjukvarupluggar?

Ofta tycker jag att sÀrskilt mitt trumsound kan bli lite vasst ibland men skulle Àven vilja fÄ ett mjukare sound pÄ sÄng och andra instrument ocksÄ.

NÄgon som har ett konkret svar?

Tack pÄ förhand.

Annons
Postat

Jag tror att svaret pÄ det du söker helt enkelt Àr skickligt anvÀndande av EQ. Genom att filtrera bort rÀtt frekvenser och kanske öka pÄ rÀtt stÀllen fÄr man en behaglig ljudbild, och sÄnt kan ju proffsen. Var noga med att skÀra bort bas pÄ allt som inte behöver nÄgon botten och försök undvika frekvenskrockar. Alla instrument bör sÀrskiljas sÄ lÄngt som möjligt i mixen.

Lite reverb kan kanske ocksÄ hjÀlpa, men var försiktig med det. Och om möjligt filtrera gÀrna bort en del bas och diskant pÄ reverbet.

Kompressor Àr förstÄs bra att anvÀnda för att fÄ jÀmnare nivÄer, men den gör nog inte ljudbilden sÀrskilt mycket luftigare. Möjligtvis lite subtil sidechain pÄ instrument i samma frekvensomrÄde.

drloop (oregistrerad)
Postat

En bra inspelning Àr a och o...

Bra rum ger bra inspelning. Bra tekniker gör bra inspelningar, dÄ blir det lÀtt att mixa.

DÄlig inspelning jobbigt att mixa.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vÄr community genom att registrera dig. Det Àr enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in hÀr.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat nÄgra kakor pÄ din enhet för att du bÀttre ska kunna anvÀnda den hÀr sajten. LÀs vÄr kakpolicy och om hur du kan Àndra instÀllningar. Annars utgÄr vi frÄn att du Àr bekvÀm med att fortsÀtta.