A Sandberg Postat 16 februari 2010 Postat 16 februari 2010 Tja Nu har jag blivit väldigt sugen på ett digitalt trumset. Jag har länge gått och funderat på att börja spela. Jag har bara spelat i skolan och hos en kompis, så jag är ganska nybörjare (har funderat på att börja på musikskola). Jag vill ha ett trumset som inte kostar för mycket, runt 4-5k. Jag vill att det ska vara bra kvalité och att det ska räcka länge, så att jag inte behöver byta ut det nästan direkt jag har köpt det. Vad rekommenderar ni? Borde jag köpa begagnat? Finns på blocket, men jag bor i Luleå, så det finns inte så många begagnade här i närheten. Är det rekommenderat att beställa från utlandet eller ska man hålla sig till Sverige? Tacksam för all hjälp!
JohnRick Postat 16 februari 2010 Postat 16 februari 2010 I vanlig ordning får man vad man betalar för - men överväg några av nedanstående t ex: http://www.thomann.de/se/alesis_dm6_edrum_kit.htm http://www.thomann.de/se/roland_hd1_practice_edrum_set.htm http://www.thomann.de/se/yamaha_dtxplorer_edrum_set.htm Annars kolla begagnat på blocket.
A Sandberg Postat 16 februari 2010 Trådstartare Postat 16 februari 2010 (redigerat) Oj f*n, snabbt svar där 🙂 Ska kolla in länkarna, tack! EDIT: Den första såg ju bra ut (vill gärna att det ska vara så billigt som möjligt). Ska kolla lite recensioner osv. Redigerat 16 februari 2010 av A Sandberg
Kaggdängarn Postat 3 mars 2010 Postat 3 mars 2010 När man kommer till köp av digitaltrummor så är det bara Roland och Yamaha du ska kolla på, inget annat och då menar jag INGET. Väldigt mycket skitmärken med dålig trigg mm, så de avråder jag dig ifrån. I den billigare prisklassen rekommenderar jag bara Yamaha, då Rolands billigaste mackapär är för liten och har för dåliga funktioner. Undertecknad har Yamahas DTXplorer och är mycket nöjd med dom, passar både nybörjare och erfarna, räcker gott och väl för att öva på.
sadomachine (oregistrerad) Postat 3 mars 2010 Postat 3 mars 2010 Jag köpte ett Roland td-3 för 3500:- begagnat på blocket.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.