Klumpsmurfen Postat 9 april 2008 Postat 9 april 2008 Har byggt ett par SQ-50 L som jag skulle vilja komplementera med en förstärkare. har kollat runt här på sidan men inte blivit så mycket visare om just förstärkare iaf. så jag vill nu ha tips på bra förstärkare enda kravet jag har är att det finns en sub bas uttgång.
Klumpsmurfen Postat 10 april 2008 Trådstartare Postat 10 april 2008 (redigerat) Jag var inne på refrence audio som rekommenderade en rotel RA-06 förstärkare som han sa skulle vara väldigt ofärgad. en kompis rekommenderade en tangent amp-200 till mig. jag e helt grön ☺️ hjälp vore uppskattat. Redigerat 11 april 2008 av Klumpsmurfen
Klumpsmurfen Postat 12 april 2008 Trådstartare Postat 12 april 2008 fattar inte värför jag inte får nåt svar?
Klumpsmurfen Postat 17 april 2008 Trådstartare Postat 17 april 2008 bra att ni hjälpt till så mycket har iaf efter mycket efterforskningar beslutat för att lyssna på NADs 372 cambridges azur 840 verkar ha problem med det ena o det andra.
Klumpsmurfen Postat 18 april 2008 Trådstartare Postat 18 april 2008 jag kanske inte fått svar för att hela bunten i forumet är knasiga trummisar?
Klumpsmurfen Postat 18 april 2008 Trådstartare Postat 18 april 2008 ganska roligt att 272 pers har läst denna tråd men ingen haft nånting överhuvudtaget att säga 🙂 skall iaf köpa en NAD 372 den är vad jag kommit fram till väldigt ärlig.
Claes Holmerup Postat 18 april 2008 Postat 18 april 2008 ganska roligt att 272 pers har läst denna tråd men ingen haft nånting överhuvudtaget att säga 😉 Det kan ju bero på att ingen känner till högtalaren i fråga... 🙂 skall iaf köpa en NAD 372 den är vad jag kommit fram till väldigt ärlig. NAD och Denon brukar vara strömstarka - och det behövs för att de ska kunna ge bra transientrespons, så ett sådant slutsteg funkar säkert utmärkt. För övrigt så färgar slutsteget mycket mindre än vad delningsfilterna i högtalarna gör, så egentligen är det inte så noga med vilket slutsteg man använder. Om det däremot inte är ett renodlat slutsteg, så är det bäst om det finns en direktingång till slutsteget - och annars att man kan koppla förbi eventuella tonkontroller och inte bara ställa dem i "neutral"-läge (som sällan är helt neutralt...).
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.