Raggaren (oregistrerad) Postat 29 december 2006 Postat 29 december 2006 Halloj, jag försöker spela in gitarr i ProTools LE, jag använder en boss gt-8 som jag kopplar in i en mbox 2, som högtalare använder jag en stereoanläggnig. Jag hör mig själv och mätarna rör sig hur fint som helst när jag spelar och även när jag försöker spela in men sen när jag ska försöka lyssna på det så har det inte spelat in ett smack. Jag har testat att plugga in gitarren direkt i mboxen, ändra input only monitoring till auto input monitoring, rattat på mixreglaget på mboxen, testat både line o DI. Jag har inte försökt spela in nåt annat instrument. Jag är nybörjare på det här, skulle vara mycket tacksam för hjälp.
Torwald Postat 30 december 2006 Postat 30 december 2006 Jag förutsätter att du har tryckt "record enable" på spåret (eftersom du kan höra dig själv). Det du måste göra sedan är trycka på recordknappen på transportbaren, och sedan play. Då spelar du in. Om du gör så, och ändå inte får något ljud kan det bero på att du har valt fel inkälla. Har du valt rätt input?
Raggaren (oregistrerad) Postat 30 december 2006 Postat 30 december 2006 Jag hade visst valt fel typ av spår, nu funkar allt som det ska.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.