Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hejsan, jag sökte igenom forumet efter lite drumkit from hell info men det fanns inte så mkt så jag kör min fråga istället. Jag vill att styrenheten i dfh ska vara min ddrum4, alltså midi styrenheten. Funkar detta? i nu läget är det pianot som styr och när jag kopplar in ddrumen så trucks tangenterna ner men det är random tangenter, jag vill ha så jag ställa in precis. Trigga baskaggen och få baskagge ur dfh, tack på förhand!

Annons
  • 3 veckor senare...
Postat

Keymaps är lösningen!

Annars får du helt enkelt ställa in så Ddrum modulen skickar rätt MIDI-signaler. Jättelätt att ställa in! Jag kör Ddrum och BFD för tillfället. Funkar kanon!

Postat

låter spännande, kan du förklara lite mer inngående, är keymaps nån form av add-on som gör att man kan bestämma signalerna eller är det är program som bara är kompatibelt med vissa program?

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.