Jump to content
Annons

tagningar i Cubase


Recommended Posts

Danh (oregistrerad)
Postat

Hej! Jag har en liten frĂ„ga angĂ„ende Cubase system med "takes". IstĂ€llet för att en ny fil skapas vid varje ny inspelning skulle jag önska att programmet skrev över aktuell Audio-fil. Är detta möjligt?

Annons
deadend (oregistrerad)
Postat

vad Àr grejen med det dÄ?

du kan ju ÀndÄ "empty trash" i poolen nÀr du Àr klar med tagningarna...

sÄ försvinner det utrymme pÄ diskarna som felspelningar skapar.

kÀnns ju som om det Àr grejen med att spela in med dator...

om man rÄkar fippla bort en tagning (som kan hÀnda vid vanlig inspelning)..sÄ kan

man enkelt plocka fram det...

tror iofs att den funktionen du söker inte finns heller... kĂ€nns inte logiskt. 😄

/ eric

Postat
Hej! Jag har en liten frĂ„ga angĂ„ende Cubase system med "takes". IstĂ€llet för att en ny fil skapas vid varje ny inspelning skulle jag önska att programmet skrev över aktuell Audio-fil. Är detta möjligt?

Det finns en funktion för att styra hurvida man skriver över eller inte nÀr man loopar en inspelning. Leta i dokumentation pÄ "Recording Audio in cycle mode" respektive "Recording MIDI in cycle mode". Funktionen finns annars i Transport panelen.

/Mats

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vÄr community genom att registrera dig. Det Àr enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in hÀr.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat nÄgra kakor pÄ din enhet för att du bÀttre ska kunna anvÀnda den hÀr sajten. LÀs vÄr kakpolicy och om hur du kan Àndra instÀllningar. Annars utgÄr vi frÄn att du Àr bekvÀm med att fortsÀtta.