Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej,

Jag postade här förrut om problem med knaster i Cubase Sx 2 när jag körde Win 2000. Någon rekommenderade då att köra Win XP istället, och nu när jag formaterat datorn och installerat Win XP så får jag inget ljud i Cubase.

Ljudet funkar i alla andra program men i Cubase blir det inte ens någon signal till audiokanalerna i mixern. Inte ens filen "tutorial 3" från CD-n som ska vara 4 audiospår ger någon signal på mixern. Det är helt dött. Midi funkar dock.

Jag kör M-Audio Delta 1010LT som ljudkort om det kan vara någon hjälp.

Jag hoppas någon här har någon idé om vad som kan vara fel.

//Micke

Annons
Postat

Jag har också knaster i mitt cubase sx2 med ett ljudkort emagic a62m,,xpsp2 också... sen bytte jag drivrutiner till asio4all då funka de .. lite längre latency dock... men nu snackar ja midi har inte testat audio än,,,

  • 5 veckor senare...
gufv (oregistrerad)
Postat

jag fick samma problem nu när jag installerade om cubase sx2. jävligt märkligt. asio'n är rätt inställd både i sequensern och i cubase.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.