Jump to content
Annons

swedalg

Medlem
  • Antal inlägg

    2
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

0 Neutralt
  1. Tackar! =) Ska genast kolla upp tipsen. Till alla låtskrivare som vill få ut sin musik kan jag tipsa om att börja kika runt lite bland alla "moddar" till dataspel som håller på att göras. En mod (modifikation) är typ som CS, dvs man använder ett befintligt spel å gör om det å hoppas på det bästa =) Finns massa forum man kan kika runt på... Unrealengine är vad jag vet en av de större spelmotorerna vad gäller moddar.
  2. Hej... Är sprillans ny här på forumet, men gammal inom musiken 🙂 Har snokat lite på forumen men inte hittat vad jag är ute efter... Hoppas nån kan hjälpa mig här =) Jag är ute efter en sequenser där man inte behöver en synth/keyboard, utan bara använder samplingar (wav-filer) som man klickar ner i olika spår (typ som de gamla workstation syntharna). Behöver även inspelningsfunktion (sång/gitarr) så man kan spela in en färdig låt bestående av drumsamples, bas, percussion m.m. å sen lägga på några spår av sång och gitarr. Finns det något sådant program till PC? MVH SweDalg
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.