Jag har samlat och skrivit ihop lite av mina egna erfarenheter om hur man kommer igång och spelar 5-strängad banjo på http://spelabanjo.se. Speciellt riktad till nybörjare så att man snabbare kommer igång på rätt sätt och undviker de värsta felen.
Jag har även tagit med en hel del info om olika typer av banjos, speltekniker, skalor, ackord och allt annat man behöver kunna för att lära sig spela.
5-strängad banjo är inte extremt svårt att lära sig men brukar av de flesta anses som svårare än gitarr eftersom man tvingas komma in direkt på en ganska hög nivå. Man måste därför vara beredd på att sätta av en avsevärd tid under det första året för att man skall göra framsteg. En banjo (även en nybörjarbanjo) är också tyvärr rejält mycket dyrare än en nybörjargitarr. Som nybörjare måste man nog vara beredd på att ett "vettigt" instrument kostar mellan 3000 till 5000 kr.
En del okunniga kan ibland förledas att tro att banjo är ett simpelt instrument för okunniga "red-necks" som inte kan något om musik. Efter första lektionen så brukar dom flesta ändra uppfattning :-)
(Eftersom jag för länge sedan var pianolärare så har jag också med en hel del om övningsmetodik på sajten.)
/Johan