Jump to content
Annons

Tummilumm

Medlem
  • Antal inlägg

    3
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

0 Neutralt
  1. Tummilumm

    Trumsound

    Jag förstår hur du tänker, och torrt är det och så ska de vara, men att man ska framkalla odynamiskt spel? nä,, odynamik blir oftast statiskt och de vill vi ju inte ha! vi vill väl ändå att det ska svänga och det är väl ändå dynamikens moder, sen om man tex ska programera trumsound måste man ju kunna höra åt vilket håll man ska "dra det", som du kanske gör på guran ibland tex ett dropp D, kan förgylla !
  2. Tummilumm

    Trumsound

    Naa nu är vi där igen,, kompressor är ju att kompremera, lika med ändra, Det finns nog ingen av dom ni pratar om som skulle ge en lektion i den ädla konsten ett banka utan att först veta hur det låter på "riktigt",, sen hur grabbarna Porcaro med flera kom in i detta får vi nog kolla på en annan nivå, Om inte annat så har vi ju inte problemet vi diskuterar, Jag är nog böjd att säga att dom jag nämde kan lösa ditt problem, men om nicke B klarar åt andra hållet Nja Sen hajade jag inte surret om 80 tals riot? va inte det lite att bita sig i tungan!
  3. Tummilumm

    Trumsound

    Nää,, så här tycker jag,, vore kul att höra utan så mycket ställ på guran, (lägg ut de! ) sen tror jag att "smacket" i virven ligget lite högt,, gå ut på nätet och lyssna på dom stora, Steve Gadd, per lindvall, Morgan, "fucking Philips", Jeff Procaro, Steve Jordan, Kolla hur dom får fram ljudet,, även dave Wakle,,,, det är mer "les is more" än man tror. men du är helt klart på rätt spår Go!
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.