Jump to content
Annons

PBIT

Medlem
  • Antal inlägg

    2
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av PBIT

  1. Sorry - jag glömde helt denna tråd. Har ZIP-driven ID 5 eller 6? Den kan inte ha samma som ESi32:an. Du har inte en färdigformaterad skiva så att du kan kolla ifall den funkar att läsa och skriva med? Det kanske bara är formateringen som inte funkar. Vilket OS är det i maskinen förresten?
  2. Det finns mycket som kan krångla vad gäller SCSI. När man dessutom kombinerar det med gamla maskiner är det ännu värre. Men jag har några tips: - kolla att alla sladdarna sitter i ordentligt - kolla att alla sladdarna fungerar (inte helt ovanligt att SCSI-kablage plötsligt bara ger upp) - kolla att inte ESi-32 har ID6 (har för mig att ID är 5 i default - men det är det i Iomega ZIP också. Har för mig att om båda har ID5 visas ZIP:en som 6 men funkar inte som den ska) - kolla att skivan funkar - kolla att ZIP-driven funkar - kolla att SCSI-kedjan är terminerad. Har du en extern ZIP 100 (alltså inte plus-modellen - den har autosense) så finns en switch på baksidan som man sätter igång termineringen Just med ESi32 har jag dock upplevt att det för det mesta funkar med ZIP. Skulle det visa sig att ZIP-driven är kass så har jag ett gäng externa.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.