Tja!
Min första post här så här på kvällskvisten:)
I alla fall...Jag behöver hjälp med en sak, eller mer har jag en fråga. Har jobbat i Reason ett par år och kan relativt mycket. Har ägnat mitt skapande åt soundtrack musik, trance ambient etc.
Nu har jag dock börjat på ett nytt projekt som är Black Metal. Och det innebär snabba gitarrer och trummor, etc..ja, ni som lyssnar/lyssnat på det vet vad jag pratar om.
Jag har testat en del och jag blir inte nöjd. När jag försöker få det att gå snabbt(ritar i pianorullen) Så blir det mer att det hackar och det låter bara fel. Har tyvärr ingen tillgång till gitarr och saknar helt färdigheten eller talangen att spela. Därav ritar jag ut noter i pianorullen vilket fungerar utmärkt..enda tills de ska gå snabbt. Då blir det bara pannkaka och ljudet blir väldigt rörigt och för distat så man knappt hör melodin..
Så, hur kan jag gå tillväga för snabba upp det? Någon som gjort något liknande i reason? Jag har även testat och kört matrixen och det låter lika rörigt där om inte mer.
Kanske rentutav är omöjligt att få till en snabb gitarr? Har även testat samples men likadant där, hackar när jag försöker rita ut mindre toner så det ska gå snabbare.
Skulle vara högst tacksam för hjälp!!
Tilläggas är att jag har Reason 4.
Trevlig Kväll