Jump to content
Annons

pavarose

Medlem
  • Antal inlägg

    2
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

0 Neutralt
  1. HAHA YES!!! Det funkade. Tänk att det kunde va en sån enkel grej. tusen tack för hjälpen 🙂 Nu är det dock en rätt stor latency. Har läst här i forumet men hittar inget svar. När ja trycker på en tangent på klaviaturen såå ger den utslag i programmet direkt på in signalmätaren, men ljudet kommer en sekund efter och likaså utslaget på volymmätaren.. har klickat i timestamp rutan som det stod om, men inget hjälper. fördröjningen är mindre om jag inte använder mig av Nexus ljudet. men då använder jag mitt interna ljudkort, om jag använder mitt externa så får ja inget ljud alls tyvärr.
  2. Använder Cubase SX3. Har kopplat in min M-Audio Oxygen 49 klaviatur men lyckas inte få ljud. Har installerat Nexus och hittar även det i VST Instruments och får då upp fönstret där man väljer instrument mm. Väljer piano och vill sedan spela in. Men får inget ljus och inga indikationer i ljud staplarna heller. Har provat trycka på mute knappar, rec knappar o allt möjligt. Hur ska jag göra. Använer för övrigt ett externt ljudkort TASCAM US-144. Hoppas nån kan hjälpa mig. Anders
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.