Jump to content
Annons

axelaj

Medlem
  • Antal inlägg

    4
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av axelaj

  1. Okej, om det ger lika bra kvalitet med mono inspelning så kör jag på det. Visste inte riktigt utan tänkte bara kolla om det var något fel. Utgången på mixern är REC OUT right och left och alla ljudkorts inställningar till mic och dylikt är centrerade så ska inte vara något problem där.
  2. Jo det är elgitarr och nu när jag tänker på det så är det ju klart att ljudinspelaren använder sig av mono också det det är väl isf anledningen till att det fungerar där. Mixern är kopplad med två sladdar left och right från REC OUT som blir en 3,5mm kontakt som jag kopplar rakt in i SB Audigy 2:s 6mm ingång mha en 3,5mm-6mm kontakt. Det är bara det att vad jag kommer ihåg så har det fungerat att spela in stereo i cubase innan, men jag vet inte tänkte bara kolla om någon visste en anledning.
  3. Provade det och det fungerade om man väljer att den ska spela in genom Left - Stereo In. Fungerar inte med Right, av någon anledning får alltså inte Cubase kontakt med Right - Stereo In om jag har förstått det rätt. Någon som har en lösning till det? Skulle gärna vilja kunna spela in med Stereo. Som sagt fungerar det alltså som det ska i t.ex. ljudinspelaren, det är alltså något problem med Cubase.
  4. Lite svårt att förklara kort då jag inte riktigt kan cubase termer men det kommer helt enkelt inget ljud i högerhörlur när jag spelar in och använder cubase. Gitarr är inkopplad genom en mixer som är kopplad direkt till datorn och ljudet fungerar som det ska i hörlurarna utanför cubase och även i windows ljudinspelare, det är alltså något problem i programmet. Jag använder Cubase Studio 4 och det har fungerat perfekt att spela in innan, har använt programmet i ca 1 månad och jag har inte ändrat några inställningar som ska ha kunnat orsaka detta. Om man kollar under Audio 01 så är Pan centrerad, alltså inte inställd så att ljudet endast ska komma från vänster. När jag gör ett ljudtest under Channel så kommer det även där bara ljud från vänster, även där är ljudet centrerat. Skulle vara tacksam om någon hade en lösning till problemet
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.