Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej!

Jag skulle vilja ha lite tips på vad man bör tänka på när man mixar röster för tv/rörlig bild, typ reklam (voice over) eller röster för animerade filmer. Tänk om jag spelar in med väldigt torrt ljud, bör man mixa Eqn som för sång? Är Impuls responses bästa reverben? Är det fler tips man bör tänka på?

Peace!

/Mattias

Annons
pHISTERmILL (oregistrerad)
Postat

Tråkigt svar: men det hänger på hur rösten låter och i vilket sammanhang den ska finnas. Rejält med kompression brukar funka. Reverb går nog oftast bort däremot. Mer som specialeffekt isf.

Postat

Tror inte att du ska mixa som för sång. När det handlar om tal är tydligheten betydligt viktigare än sång. Kompression som sagt. Och kom ihåg att talet bör vara minst 10 dB högre än övriga bakgrundsljud (annars blir det ganska svårt att höra).

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.