Blackbird (oregistrerad) Postat 25 november 2009 Postat 25 november 2009 Hej på er! Jag har ett digitalpiano med midi utgångar (in/ut). Tänkte blåsa liv i de med är helt lost på sånt. Frågan är, behöver jag bara nån slags midikabel typ: Thomann Midikabel. Är det något program man installar på datorn så att den hittar pianot? När väl det är löst, är det bara att fixa något program där man får pilla med olika ljud. Mitt mål är att få hamondljud, har inte pengar för att köpa en riktig... Tusen tack för svar, Gustaf!
Blackbird (oregistrerad) Postat 25 november 2009 Postat 25 november 2009 Juste! Vad är en midi ingång bra för? Kan det digitala ljudet från datorn spelas upp ur pianots högtalare?? Tack igen
XeroX_ Postat 25 november 2009 Postat 25 november 2009 Midi in på en keyboad används för playback och för att föra data vidare via midi-through, till andra uppslningsenheter. Kolla denna hemsida för i princip allt info : http://www.tweakheadz.com/how_to_get_started_with_midi.html
Blackbird (oregistrerad) Postat 25 november 2009 Postat 25 november 2009 Midi in på en keyboad används för playback och för att föra data vidare via midi-through, till andra uppslningsenheter. Kolla denna hemsida för i princip allt info : http://www.tweakheadz.com/how_to_get_started_with_midi.html Tack som fan, ser enkelt ut. Jag testar så får jag se hur det går!
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.