Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hejsan!

Jag sitter just nu med 3 stycken midi klaviaturer/controllers hÀr hemma och fick en tanke pÄ att man kan koppla in 2 st midi keyboards till samma dator och köra en VST Plugin pÄ varje klaviatur, gÄr detta?

Isf, hur gÄr jag till vÀga?

Jag anvÀnder mig utav FL Studio 8.

Tacksam flr svar .

Annons
Postat
Hejsan!

Jag sitter just nu med 3 stycken midi klaviaturer/controllers hÀr hemma och fick en tanke pÄ att man kan koppla in 2 st midi keyboards till samma dator och köra en VST Plugin pÄ varje klaviatur, gÄr detta?

Isf, hur gÄr jag till vÀga?

Jag anvÀnder mig utav FL Studio 8.

Tacksam flr svar .

TyvĂ€rr sĂ„ fungerar det, enligt manualen (orkar inte lĂ€nka) nĂ€r jag lĂ€ste om det sist, inte att styra flera olika plugins samtidigt med olika controllers. Jag har ocksĂ„ 2 klaviatur, men faktiskt inte orkat testa om/hur det funkar, jag bara lĂ€ste manualen och gav upp 😐

Man kan dock ha 2 controllers som styr en plugin, jag har t.ex. M-Audio Axiom 61 klaviatur samt BCR2000 controller. En nödlösning skulle kanske vara att köra 2 instanser av FL, och anvĂ€nda ett klaviatur i varje.. men blir ju inget bra om man vill spara ner saker i ett och samma projekt, fast funkar vĂ€l om man bara spelar för att leka mest 😳

Ett annat Ă€nnu sĂ€mre förslag Ă€r att man kanske kunde göra ett Layer med de 2 VSTi-orna du vill köra, sedan tilldelar du övre delen av klaviaturet (det som ligger lĂ€ngst ner i Channel settings fönstret) till en av VSTorna, och sedan undre delen till en andra. AlltsĂ„ typ oktaverna C0-C4, kan representera en av VSTorna och C5-C9 den andra. Det som jag beskrev gör du i Channel Settings för Layer. Sedan för varje VST du vill ha i ditt layer fĂ„r du anpassa deras channel settings och Ă€ndra oktav efter behov (Root note). Och sedan fĂ„r du ocksĂ„ trycka pĂ„ "octave"-knappen pĂ„ dina klaviatur för att Ă€ndra oktav till att passa instĂ€llningarna du gjorde i ditt layer. Det skulle kunna funka.. det finns ju trots allt 10 oktaver att fördela VSTorna över. Du kan ju testa iaf, om du förstĂ„r min luddiga beskrivning. Hm, blev ju sugen att testa sjĂ€lv nu ocksĂ„ bara för det.. och jag som mĂ„ste sova, dumma dig 😳

Postat

Jag har nu testat iden min ide sjĂ€lv, och det fungerar finfint. Jag ett 4- och ett 5-oktavigt klaviatur, bĂ„da kopplade till FL. Blir drar man upp ett par oktaver pĂ„ enda och ner ett par pĂ„ det andra sĂ„ ser FL det som att man har ett enda lĂ„ngt klavitur pĂ„, för min del, 9 oktaver. Sedan fĂ„r man som sagt anvĂ€nda sig av ett Layer för att fĂ„ 2 (eller flera) VSTis att delas upp över dessa 9 oktaver. Klart som korvspad 😐

Postat (redigerat)
Jag har nu testat iden min ide sjĂ€lv, och det fungerar finfint. Jag ett 4- och ett 5-oktavigt klaviatur, bĂ„da kopplade till FL. Blir drar man upp ett par oktaver pĂ„ enda och ner ett par pĂ„ det andra sĂ„ ser FL det som att man har ett enda lĂ„ngt klavitur pĂ„, för min del, 9 oktaver. Sedan fĂ„r man som sagt anvĂ€nda sig av ett Layer för att fĂ„ 2 (eller flera) VSTis att delas upp över dessa 9 oktaver. Klart som korvspad â˜ș

Hej Tenshie! Tack för ditt fina svar 🙂 .

Din ide att dela upp pluggarna i olika oktaver var inte sÄ dumt! Kul att det fungerar för dig. Ska genast testa samma sak sjÀlv och se om jag löser det.

Super tack för ditt svar! Återkommer med information om hur det gick.

Hare bra! 😄

Redigerat av DonDon
Postat

Hej igen!

Din ide fungerar ju utmÀrkt! Super bra nÀr man bara vill latja lite granna med tvÄ klaviatur. FÄr se om jag kanske slÀnger upp en video senare ikvÀll pÄ hur det ser ut just nu för mig.

Iallafall, super tack!

Om nÄgon vet en annan lösning sÄ dela gÀrna med den hÀr pÄ forumet.

Hare! â˜ș

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vÄr community genom att registrera dig. Det Àr enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in hÀr.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat nÄgra kakor pÄ din enhet för att du bÀttre ska kunna anvÀnda den hÀr sajten. LÀs vÄr kakpolicy och om hur du kan Àndra instÀllningar. Annars utgÄr vi frÄn att du Àr bekvÀm med att fortsÀtta.