Jump to content
Annons

flapf

Medlem
  • Antal inlägg

    7
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

3 Neutralt

Om mig

  • Kön
    Man
  • Stad/plats
    Stockholm, Sverige
  • Min utrustning
    Utrustning: Mac, Logic, Neumann TLM103 kondensatormik
    Instrument: Saxofon, Gitarr, Keyboard, Kalimba, Klarinett, Flöjter (tvärflöjt och träflöjter, panflöjt)
  • Intressen
    Musikskapande, skrivande, marknadsföring, böcker
  • Hemsida

Min musik online

Senaste profilbesökare

Blocket med senaste besökare är inaktiverat och visas inte för andra medlemmar.

  1. flapf

    Feedback på mix

    Ska ta med mig det gällande SC-kompressionen Kul att ni tycker de är bra =)) Stort tack för att ni tog er tid o lyssnade och gav återkoppling 🌟
  2. Jag har inga problem att skapa nya projekt, tvärtom. Så fort jag får lite musik-feeling öppnar jag ett nytt projekt, stänger av metronomen och bläddrar runt i de olika ljudbiblioteken. Sen testar jag olika slingor tills något dyker upp som jag gillar. Därifrån brukar jag kolla ungefär BPM på det jag skapat och börja bygga resten av produktionen. Ibland kör jag fast lite och då kan jag använda mig av ackordanalys för att kolla vad, rent musikteoretiskt, jag håller på med. Startar sällan projekt utifrån en fullständig låt-vision, brukar göra en del av produktionen först och medan jag gör det kommer oftast upp någon idé om melodi och topline. Avsluta projekt däremot, det är en HELT annan historia! Drar mig ofta för att koppla in alla sladdar, sätta ihop instrument och rigga upp, så sitter ofta med demo-tagningar gjorda i mac-mikrofonen och drar mig för att spela in på nytt och finslipa till en nivå som funkar för sllutmix/master och release.
  3. flapf

    Feedback på mix

    Tjaa! Finns där någon vänlig själ som skulle vilja ge mig feedback på mix? Jag skulle vilja börja jobba med mixning och börja ta betalt, tänkte lägga mig väldigt lågt i början för att bli bättre och samtidigt dra in lite pengar. Skulle gärna vilja veta vilken nivå ni tycker att jag ligger på, hur mkt som är rimligt att ta betalt och framförallt vilka aspekter ni tycker jag kan förbättras inom. Note: "arbetsprov uppdaterad" har ett utrymme innan sången börjar som råkade slinka med, bortse från det. TACK på förhand! 😃 Adam Elm - Dream.mp3 Adam Elm arbetsprov_uppdaterad.mp3
  4. flapf

    Seriöst samarbete

    Tjena! Någon som är taggad på samarbete på relativt hög nivå? Gör gärna pop, rnb och kommesiellt men öppen för det mesta! Vill egentligen ta mig in i "industrin" och prodda, skriva åt andra. Skickar med några exempellåtar: första är en låt jag gjort tillsammans med min sambo och den är mer eller mindre klar som demo, mest som exempel på hur jag tänker ungefär att det kan låta. Andra är bara ett befintligt track under konstruktion som jag skulle behöva hjälp med text och melodi till. Ha det fint så länge! // Adam Believe.mp3 In the lights.mp3
      • 1
      • Gilla
  5. Jävligt snyggt! Får känslan av "små lätta moln" med pugh i refrängen. Både ditt sätt att sjunga på och viben. Gillar den nya mixen ännu bättre, snygga leads och bra balans bland instrumenten.
  6. Hej! Jag söker någon som vill jobba med mig på befintliga tracks, som i nuläget alltså inte har sång och melodi. Skulle behöva någon som är duktig på topline/text/melodi 🙂 Är också öppen för andra projekt, älskar att samarbeta och tycker det är så kul att "bolla" projekt och hjälpas åt med olika delar! Lägger upp en soundcloud-länk så är det fritt fram att lyssna! Finns många fler tracks men där har du ett hum om ungefär vilken typ av tracks jag skapar (även om det är ganska brett 🙂) Hör gärna av dig om du är intresserad av att samarbeta på befintliga tracks eller vill skapa nåt nytt, behöver någon att bolla med krig prodd/texter etc. Antingen svara här eller på adamelm92@gmail.com Ha det gott! / Adam
  7. flapf

    musikprogram

    Jag har testat några olika DAW's (musikprogram) och i början kan det vara rätt klurigt att komma igång, man får se det lite som att lägga pussel; en liten bit i taget så helt plötsligt när man minst anar det börjar man få ihop olika klumpar av information och ser sammanhang. Jag upplevde själv att garageband var det mest logiska för mig i början. Du kan absolut skapa elektronisk musik i där! Det finns massa olika synthar och de mest basala effekterna finns i programmet. Det finns massor av bra tutorials på youtube för nybörjare, bara söka sig fram och försöka hitta något som passar din nivå. Det som är ganska najs med garageband är att det är lite som en demo-version av logic pro, så när du börjat förstå funktionerna och du vill ha ett fullt program blir det en ganska organisk övergång. Lycka till och fråga om du undrar något :)!
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.