FredrikX Postat 25 februari 2008 Postat 25 februari 2008 Hej. Efter att 15år sedan jag spelat så har jag upptackt att man kan spela via datorn och detta har gjort mig till återfallsgitarrist.. 😉 Jag har lite vänner som spelar och tror att det kan vara möjligt att spela in ett spår och maila detta till vännerna så man kan lägga på ytterligare, på detta sätt kan man spela tillsammans utan att "samla ihop bandet". Tacksam för svar. Fråga: Vilket kort(låda) skall man använda? Vilka filformat gäller, sist jag spelade så var det 4-kanals portastudio? Kikat på Line6 och Zoom men använder de samma filformat? Kan dessa olika kort(lådor) fungera tillsammans?
spass Postat 25 februari 2008 Postat 25 februari 2008 ljudkortet har inget med filformat att göra förutom att det kanske finns begränsningar i ljudkvalitet tex om man spelar in i 48kHz24bit är det ju bra om alla spelar in i samma kvalitet. alla program idag typ läser alla typer av filer. tex wav aif mp3 men ibland måste ljudet vara i samma kvalitet för att spelas upp med rätt hastighet. det är alltså i programmet man avgör vilket filformat det är enklare om alla har samma program då kan man växla hela projekt med varandra. men det går ju att importera ljudfiler in i olika. att ha olika ljudkort är ju inget problem
FredrikX Postat 25 februari 2008 Trådstartare Postat 25 februari 2008 ljudkortet har inget med filformat att göra förutom att det kanske finns begränsningar i ljudkvalitettex om man spelar in i 48kHz24bit är det ju bra om alla spelar in i samma kvalitet. alla program idag typ läser alla typer av filer. tex wav aif mp3 men ibland måste ljudet vara i samma kvalitet för att spelas upp med rätt hastighet. det är alltså i programmet man avgör vilket filformat det är enklare om alla har samma program då kan man växla hela projekt med varandra. men det går ju att importera ljudfiler in i olika. att ha olika ljudkort är ju inget problem Tack. Efter vad jag sett på marknaden så är det Line6 och Zoom som verkar leda så det lutar ditåt. En sak jag dock fortfarande undrar. wav aif mp3 , går det att lägga olika kanaler på dem? Eller det fungerar inte som på gamla bandare längre?
spass Postat 25 februari 2008 Postat 25 februari 2008 Tack.Efter vad jag sett på marknaden så är det Line6 och Zoom som verkar leda så det lutar ditåt. En sak jag dock fortfarande undrar. wav aif mp3 , går det att lägga olika kanaler på dem? Eller det fungerar inte som på gamla bandare längre? om man spelar in en sång eller gitarr är det oftast i mono: alltså en kanal men man kan även spela in något i stereo 2kanaler med två micar ljudspår på cd är ju oftast i stereo i vissa fall kan man även ha surroundformat i samma fil men detta är ju inte så vanligt och alla program kan nog inte läsa surroundfiler. att välja ljudkort beror ju oftast på hur många kanaler du vill spela in samtidigt zoom är ju inte så stora på ljudkort vad jag vet eller söker du en porta?
FredrikX Postat 25 februari 2008 Trådstartare Postat 25 februari 2008 Tack.Efter vad jag sett på marknaden så är det Line6 och Zoom som verkar leda så det lutar ditåt. En sak jag dock fortfarande undrar. wav aif mp3 , går det att lägga olika kanaler på dem? Eller det fungerar inte som på gamla bandare längre? om man spelar in en sång eller gitarr är det oftast i mono: alltså en kanal men man kan även spela in något i stereo 2kanaler med två micar ljudspår på cd är ju oftast i stereo i vissa fall kan man även ha surroundformat i samma fil men detta är ju inte så vanligt och alla program kan nog inte läsa surroundfiler. att välja ljudkort beror ju oftast på hur många kanaler du vill spela in samtidigt zoom är ju inte så stora på ljudkort vad jag vet eller söker du en porta? Tack. Det jag undrar är vilken burk jag och min kompis skall köpa. Vi vill kunna spela in och skicka fram och tillbaka där vi lägger på gitarr, bas etc. Är Line6 eller Zoom rätt för oss?
spass Postat 25 februari 2008 Postat 25 februari 2008 med det info jag har låter som om ni skulle köpa varsin http://www.thomann.de/de/digidesign_mbox_2_mini.htm där ingår det ett bra program också line6 går ju säkert också bra men då måste ni skaffa något program till zoom verkar inte ha något alls som är intressant för er eller har jag missförstått dig helt. det viktigaste är att ni har samma musikprogram och det finns många att välja mellan. läs trådar på detta forum hur man kommer igång... ljudkort kan ni ha vilket som helst i princip.
FredrikX Postat 25 februari 2008 Trådstartare Postat 25 februari 2008 Toneport Ex. på Zoom Detta är de jag/vi kikat på hittils, vi får se vad det blir. Har fått gott om hjälp och vi kommer lusläsa så mycket vi kan. Tusen tack.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.