Jump to content
Annons

FlyingMan

Medlem
  • Antal inlägg

    18
  • Gick med

  • Senast inloggad

  • Dagar jag vunnit

    1

Dagen då FlyingMan senast vann var 19 februari 2022

FlyingMan hade det mest gillade innehållet!

Rykte i communityn

6 Neutralt

Senaste profilbesökare

Blocket med senaste besökare är inaktiverat och visas inte för andra medlemmar.

  1. Ohh, jag har hört talas om den! Har du testat den än? Jag funderar på om den är värd att använda.
  2. Tack för svaret, jag uppskattar verkligen dina insikter! Din analogi är också så sann. Tack 🙂
  3. Hej! Tack för svaret. Jag har hört folk prata om 10 000-timmars-teorin. Jag har inte använt så många referenslåtar, så jag ska börja med det. Jag vet inte riktigt vilken genre jag gör, men jag antar att man kan kategorisera det som dance-pop.
  4. Hej Jag har arbetat med min musik i ett par år nu, men jag stöter hela tiden på samma problem: det låter aldrig riktigt professionellt. Ibland tror jag att det kan bero på att jag använder för många ljud, men när jag skalar ner känns låten istället för tunn – även när jag försöker fokusera på bra ljudval. Har någon några tips på hur man kan uppnå ett mer ”professionellt” sound, om ni förstår vad jag menar? Tack!
  5. Hej! Jag har just avslutat det här spåret och jag skulle vilja ha lite feedback på det! All feedback är uppskattad eftersom det hjälper mycket 🙂 (Jag önskar att jag kunde spela gitarr, för jag tror att det skulle passa bra i låten. Men det är vad det är 😝) Filtyp: MP3 Längd: 3:15 Filnamn: FTBDM_M_01(MP3) FTBDM_M_01(MP3).mp3
  6. tack för svaret! vad menar du med obehärskat?
  7. haha ja, svenska är mitt tredje språk så jag behöver en översättare för några ord
  8. Hej, Jag söker lite feedback för den här låten jag arbetar med (inte blandad eller behärskad ännu), jag känner mig som om jag har avslutat den, men söker feedback om den. När jag har implementerat feedbacken ska jag försöka behärska / blanda den (jag är ganska hopplös men allt jag kan göra är att försöka). Filtyp: MP3 Längd: 3:34 Filnamn: UTM Unmstrd(MP3) Tack till er som vill hjälpa till! UTM Unmstrd (MP3).mp3
  9. Hej! Jag är så ledsen för det sena svaret, eftersom jag har varit på semester. Jag kan inte tacka dig tillräckligt för ditt svar och den hjälp du har gett mig!!! Jag kan inte tacka dig nog. Tack så mycket.
  10. Åh, det är imponerande hur du hittade nyckeln. Ja, jag ska försöka ändra det från C # till C och se om det passar. Tack för din feedback.
  11. ljudet i början som atmosfär
  12. Hej, tack för feedbacken! Menar du att ackorden är ostämda eller sången?
  13. Hallä, Jag letar efter lite feedback på den här låten som jag nyligen avslutade. Jag skulle älska all ärlig feedback så att jag kan lära mig att göra bättre musik. Men ja, all feedback i allmänhet skulle vara utmärkt. Jag har bifogat WAV-filen för låten för alla som vill kolla in den för att ge feedback. Filtyp: MP3 Längd: 2:40 Filnamn: MP3Demo Tack till er som vill hjälpa till! MP3Demo.mp3
  14. Hejsan! Jag skulle älska lite feedback för den här låten med avseende på intro-sektionen och droppe, jag har listat detaljerna bellow. Intro - Vad kan jag göra för att göra det mer intressant? Just nu är det bara ett filter med piano som bleknar i plockar. Några alternativ för detta? Drop - båda dropparna är i grunden densamma, den andra droppen har en variation i melodin och är lite längre, men allting är exakt detsamma. Vad ska jag göra annorlunda för att göra det lite mer intressant. Någon annan feedback uppskattas också! Tack 🙂 Mad (Demo).mp3
  15. lol vad menar du med det?
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.