Jepp, Lunnevad är en bra skola, iaf deras jazzlinje (dom andra vet jag inget om). Tycker dock den ligger lite för ensligt för min del... mitt ute på en åker liksom. Men visst är det fint där. Men inte jättelätt att komma in kanske.
Själv går jag på Lunnevads "lillebror-skola", Sommenbygdens folkhögskola i Tranås. Eftersom det inte är så långt mellan skolorna har vi en del gemensamma lärare och undervisningen här bygger mycker på ensemblespel. Vi har 4x90 minuter "vanlig" ensemble/vecka + improvisationsensemble, gemensamensemble, och olika projektensembler. + fritidsensembler såklart.
Men ska inte en folkhögskola ligga precis som Lunnevad gör det är väl det som är själva grejen . Ska man jämföra Lunnevad med Liljeholmen så tror jag att man ska välja Liljeholmen. Det lilla eventuella obehag som man skulle kunna känna iom att skolan har en kristen huvudman det uppvägs av en ännu mysigare miljö och som jag tror en bredare musikalisk kompetens i undervisningen.
Runt 1999/2000 var Liljeholmen avsevärt mycket bättre val om man ville spela jazzmusik. Jag har hört ensembles från både Lunnevad och Liljeholmen på den tiden, och det gick inte jämföra. Lunnevad-eleverna kunde spela jazz bra och jag vet att det var väldigt många som sökte sig dit då (vilket innebär att dom som kommer in är duktiga), det kunde inte Liljeholmseleverna över huvud taget. Lokalerna på liljeholmen var däremot helt outstanding, har varit där och spelat och blev verkligen impad av prylarna och akustiken där. Hur det är nu på respektive skolor har jag dock inte en aning om.
Jag gick där 1995 om jag inte minns fel och jazz var inte det ingen fokus på då och förmodligen inte nu heller, som jag sa så tror jag att man har en bredare inriktning på den skolan.
¨
Lunnvad och lijeholmen ska jag kolla upp vad det finns där.
Måste börja någonstans och sen går man framåt.
En fråga: Om jag lär mig spela Jazz och musikteori.
Kommer jag bli bättre med mitt spelande och teori...
När jag ska spela rock stilen kommer det att hjälpa mig mycket elr?