Jump to content
Annons

Hag

Medlem
  • Antal inlägg

    9
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av Hag

  1. Du är en ängel! Tack som fan 🙂 Du vet inte hur det fungerar med kanalerna för vst synthen sampletank 2? Så man slipper skapa en ny enhet varje gång.
  2. Hej! Om man tagit fram en synth i Acid 4.0 och sedan råkar stänga rutan hur fasen gör man för att få tillbaka den? När jag går in i View > Soft Synth Properties så står det No soft synth selected. Vart lyckas jag selecta den igen? Har så gott som det går gått igenom programet 2 gånger nu! Skitstörande då man behöver ta upp synthen igen men inte lyckas! Tack på förhand!
  3. Löste det på något vänster nu ändå. Nu till nästa problem... Varför går det bara att spela med midikeyboardet på en kanal? T ex kan jag bara spela sopranen på 1a. Det är bara det som låter fast jag vill spela keyboardet på 2a kanalen. Hur går jag till väga?
  4. Jag försöker sitta och komponera men det är lättare sagt än gjort. När för många tangenter trycks ner så hänger sig ett ljud och låter hela tiden. Jag har testat installerat en uppdatering, men vet inte om det blev rätt eftersom det inte blev någin bättring. Vad är felet?
  5. Hej! Jajjemen, tack så mycket!
  6. Jag skulle behöva en längre sladd till mina lurar, eftersom micbåset står i ena sidan av rummet och datorn i andra så behöver jag längre sladd. Finns det och köpa någon form av skarvsladd? Det är vanliga kontakter på hörlurarna.
  7. Vad är att rekommendera? Bor i en enkel lägenhet där mitt rum inte är allt för överdrivet stort. Därav lär jag ju inte behöva så kraftfulla monitorer då jag inte kommer utnyttja dess volym till fullo. Kollade in några på Musikbörsen, där det fanns från alla möjliga priser. Hade tänkt lägga max 2 000:- Tack för hjälpen.
  8. Datahögtalarna (Labtec) eller sterohögtalarna (Sony)? Mixerbordet är ett Behringer Eurorack UB1204-Pro. Har ingen effektförstärkare så vitt jag vet 🙂
  9. Eftersom jag inte vill sitta på mina ruttna datahögtalare, tilläggas bör att dom inte går att koppla in i mixerbordet då det krävs en egen left respektive right sladd. Jag har ett par ännu fetare högtalare än dom till steron, men det är från en väldigt gammal grammofonspelare. Kontakten ser ut något i stil med ( -: ) detta sett uppifrån. Jag vet inte ens vad kontakten heter. Det jag tänkte man kunde göra är att klippa av den där kontakten och sätta på en annan, en som passar in i mixerbordet? Många stereohögtalare har ju ingen kontakt utan bara massa trådar man rullar ihop och kör in ibak. Här skulle man ju också kunna sätta på någon kontakt istället? Några erfarenheter, några tips?
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.