Jump to content
Annons
  • NAMM 2026: Rupert Neve Designs OptoFET – analog kompressor med två steg i serie

    Rupert Neve Designs släpper sin nya enhet OptoFET, en analog kompressor med två kompressorer som kan placeras i serie – en FET-baserad kompressor och en optisk dito.


    Neve webb 1200x600.webp

    Med OptoFET i Dual Stage Mode placeras de två kompressorerna i serie i signalkedjan. En vanlig teknik för att uppnå transparent kompression är att först använda en snabb FET-kompressor och låta en mjukare optisk kompressor följa efter. Med OptoFET kan man göra just detta, men också kasta om ordningen om man föredrar det.

    OptoFET kan också användas i Dual Band Mode, varvid de två kompressorerna bearbetar varsitt frekvensband oberoende av varandra. Det är också en vanlig teknik, till exempel på elbas, där en optisk kompressor kan göra sig bra för att jämna ut de lägre frekvenserna och

    FET-kompressor kan ge snärt och närvaro åt de högre. Delningsfrekvensen är valbar.

    Bägge kompressorerna har kontroller för attack, release, tröskelvärde, nivåkompensering och dessutom Parallel Blend, alltså möjlighet att kombinera den komprimerade signalen med den rena, opåverkade. De har även högpassfilter för att minska basinnehållet i kompressorernas sidechain samt lägena Grit och Bloom, som lägger till harmonisk distorsion av olika karaktär.

    RND-teamet låter meddela att Grit och Bloom skiljer sig från den välkända Silk-kretsen som finns i andra av företagets enheter. Istället för att förlita sig på specialdesignade transformatorer för att generera övertoner, genereras övertonerna direkt av FET- och Opto-kompressionskretsarna och deras interaktion med sidechain-signalen. Detta ger Grit och Bloom distinkta ljudkaraktärer.

    Två OptoFET-enheter kan länkas för stereobruk.

    OptoFET finns tillgänglig hos återförsäljare inom kort.

    Klicka här (eller på sponsor-bannern) för fler NAMM-nyheter!

    image.jpeg

     


     


    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now

  • Nyhetsbrev banner 2.webp

     

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.