Jump to content
Annons
  • NAMM 2026: ART Pro VLA III – tredje generationen av den populära kompressorn

    Den optiska rörkompressorn Pro VLA från ART får en efterföljare. Pro VLA III bygger vidare på sin föregångares karaktär och funktioner men lägger en omkopplingsbar signalväg för att växla mellan äkta rörljud och en mer neutral transistorkaraktär.


    ART PRo VLA III 1200x600.webp

    ART Pro VLA III är en tvåkanalig optisk kompressor utrustad med äkta rörkretsar. Enheten kan som två separata monokanaler eller kopplas för stereobearbetning, vilket gör den lämplig för en rad olika uppgifter, från individuella spår till hela mixar.

    En nyhet hos den tredje generationens Pro VLA är Voice-omkopplaren, som ger ljudtekniker ökad flexibilitet. Genom denna funktion kan användaren växla mellan den klassiska analoga rörklangen och en mer transparent solid-state-signalväg. Detta möjliggör en mer precis bearbetning av olika ljudkällor, som dynamiska trummor, mjuka sånginsatser eller hela mixar.

    Enligt tillverkaren uppskattas kompressorn av användarna för sin musikaliska kontroll som undviker aggressiva bieffekter. Den nya versionen behåller den klassiska, okomplicerade användningen med direkta kontroller för Threshold, Attack, Release och utgångsförstärkning. Utvecklingen märks även i detaljer som ett utökat ratio-område, vilket möjliggör mer subtil kompression för exakta dynamiska justeringar, särskilt användbart vid mastering. ART har också arbetat för att ge den nya modellen mer headroom och lägre bakgrundsbrus.

    När det gäller anslutningar erbjuder Pro VLA III balanserade XLR- och teleuttag. En intern strömförsörjning förenklar installationen i rack. Enligt ART är kompressorn utformad för att vara ett mångsidigt och pålitligt verktyg som kompletterar mer specialiserade kompressorer i studion.

    Pris och släppdatum för den nya enheten har ännu inte fastställts.

    Klicka här (eller på sponsor-bannern) för fler NAMM-nyheter!

    image.jpeg


    Användarrespons

    Recommended Comments

    Det finns inga kommentarer att visa



    Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

    Du behöver vara medlem för att delta i communityn

    Bli medlem (kostnadsfritt)

    Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

    Bli medlem nu (kostnadsfritt)

    Logga in

    Har du redan en inloggning?
    Logga in här.

    Logga in nu

  • Nyhetsbrev banner 2.webp

     

×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.