rockstone Posted March 8, 2013 Posted March 8, 2013 Har ju läst och hört och även provat lite grann, att dista rösten när jag vill att sången ska låta lite hårdare. Men hur brukar ni göra? Och vad förslags dist använder ni?skall man lägga den på en send? eller finns det några andra knep änn dist för att få till en hårdare sång?
Guitar Nilsson Posted March 8, 2013 Posted March 8, 2013 Intressant ämne. Fast jag har omvänt problem, det distar alldeles för mycket redan i mina stämband. Svårt att göra nåt åt det va? För att få hårdare sångljud tror jag mycket sitter i att man ska ta i så man nästan skiter på sig...
crillemannen Posted March 8, 2013 Posted March 8, 2013 pratar vi dist på t.ex growl etc så brukar jag köra waves 1176 blue, bypass på kompressionen och driv på inputen tills du är nöjd 🙂
everlastingrecords Posted March 8, 2013 Posted March 8, 2013 Lustigt, de gånger jag använt dist på sång har det vara för att göra den mer varm, inte hårdare. Nu var det ett tag sen men jag använde nog Cubase egen rörsimulator när det begav sig.
Naymari Posted March 8, 2013 Posted March 8, 2013 (edited) Att köra sång genom en gitarrstärkare är annars ett kort jag kan spela med. Edited March 8, 2013 by Naymari
Guitar Nilsson Posted March 8, 2013 Posted March 8, 2013 "The passenger" med Iggy Pop, där låter det precis som att han sjunger genom en Twin Reverb eller nåt sånt.
Casperfren Posted March 8, 2013 Posted March 8, 2013 Man kan skicka till en send som man kan equa till smak också, man kanske vill ha från 1khz eller kanske man vill ha lite lägre mellanregister värme
kolin Posted March 9, 2013 Posted March 9, 2013 Jag brukar pumpa på mycket lite försiktigt med dist sen lägga på en flanger. Jag tycker att disten blir klarare då. Men jag gör det inte för att hårda till sången för det funkar bättre med compressor tycker jag. Kolin
Guest drloop Posted March 9, 2013 Posted March 9, 2013 Distad kompressor me like. Eller Tape plug som jag lägger först i effektkedjan och gör lite automationer för att få disten på rätt fraser, får ett gött tillplattat sound. Därefter alla möjliga hittepå grejer.
Guitar Nilsson Posted March 9, 2013 Posted March 9, 2013 Har ingen testat med fuzz på sången? Det borde bröta till den rejält.
BluesBoy Posted March 9, 2013 Posted March 9, 2013 Brukar lägga disten direkt på spåret. Något annat som funkar bra, i alla fall i Logics kompressor, är att det går lägga på lite dist i den.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now