Dawil Posted January 7, 2013 Posted January 7, 2013 Tjaba! Jag har ett par fostex pm0.5n och har mer eller mindre alltid haft problem med hur de resonerar i basregistret. Monitorerna låter skitbra överlag men just runt 140 Hz (provat att spela sinustoner för att få fram var i omfånget problemet ligger) låter dom väldigt "boomigt" så att det nästan slår lock för öronen. Jag har provat i form av att dämpa, flytta dom t.o.m. suttit med ett täcke över mig och monitorerna. Inget hjälper. Kan det bero på att elementen är för små för att klara av att leverera så låga toner bra eller vad kan det finnas för lösning? Cheers! David
KillwithSkill Posted January 7, 2013 Posted January 7, 2013 Sätter en miljard på att det är ditt rum det är fel på!
Dawil Posted January 7, 2013 Author Posted January 7, 2013 Jo har alltid utgått från det, men problemet försvinner inte hur jag än flyttar monitorerna (även i andra rum) och även om jag dödar rumsklangen genom att läggen en filt/täcke över arbetsytan...
Claes Holmerup Posted January 7, 2013 Posted January 7, 2013 Har du något mått i rummen där du har provat, som är ca 1.2, 2.4 eller 3.6 meter, så har du förklaringen där, eftersom det då kommer att bildas en stående våg. En filt dämpar ingenting alls i basen, så det är inte konstigt att den inte har haft effekt.
Valle Posted January 7, 2013 Posted January 7, 2013 t.o.m. suttit med ett täcke över mig och monitorerna. Vad hade man inte gett för att se det där... Sedan så håller jag nog med KillwithSkill.
Dawil Posted January 7, 2013 Author Posted January 7, 2013 Har du något mått i rummen där du har provat, som är ca 1.2, 2.4 eller 3.6 meter, så har du förklaringen där, eftersom det då kommer att bildas en stående våg. En filt dämpar ingenting alls i basen, så det är inte konstigt att den inte har haft effekt. Taket är 2,5 meter ca. Tack för tipset, får gå in på studiobygge-delen för att kolla på olika fixar. Vad hade man inte gett för att se det där... Sedan så håller jag nog med KillwithSkill. Finns en bild som flickvännen tog, inte ett av mina stoltaste ögonblick nu när man ser tillbaka.
Jon Rinneby Posted January 7, 2013 Posted January 7, 2013 140hz är ju ett klassisk problemområde, det är med största sannolikhet inget fel på monitorerna. mvh Jon
desvaenger Posted January 7, 2013 Posted January 7, 2013 Jo har alltid utgått från det, men problemet försvinner inte hur jag än flyttar monitorerna (även i andra rum) och även om jag dödar rumsklangen genom att läggen en filt/täcke över arbetsytan... Har du flyttat dem i höjdled också och inte bara i horisontalplanet?
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now