Jump to content
Annons

Recommended Posts

Annons
Posted

Joachime gav dig svaret.

Innan jag hjälper till måste jag veta, vad är det du behöver rayl-värdet till?

(rayl = Pa * s / m)

Posted

Joachime gav dig svaret.

Innan jag hjälper till måste jag veta, vad är det du behöver rayl-värdet till?

(rayl = Pa * s / m)

Ifall dessa skivor passar bra som absorber i studion. Fast det kanske man inte behöver rayls värdet för att förstår? Hörde från en god vän att det borde ligga mellan 5000-7000..

Posted

Aha.

Då tror jag att det är rayls/m som du tittar efter (airflow resistivity) inte rayl (characteristic acoustic impedance).

rayls/m = Pa * s / m2

I rapporten joachime gav dig har du kPa * s / m2 (dvs antal tusen Pa * s / m2 = antal tusen rayls/m) så där har du svaret. 🙂

Liten brasklapps-detalj: Tänk på att för optimal absorption behovs olika flödesmotstånd (rayls/m) beroende på vald tjocklek.

Den rekommendation du fått fungerar bra för tjocklekar över 10cm.

Posted (edited)

Som sagt, vad ska du bygga?

"Skivans höga densitet" står det... både till ljudisolering och akustik är är det bättare med lägre densitet om skivan är 195mm.

sökte lite och hittade:

http://www.johnlsaye....php?f=3&t=7014

edit: om du ska bygga absorbenter så rekomenderar jag att du väljer isover Träregelskiva. 20-35 kg/m3 http://www.isover.se/produkter/produktvisning?id=20930

då kan du nog räkna på ca8000 rayls/m.

Edited by adrumdrum
Posted

jag är inte bra på att tyda tabeller och förstår inte riktigt hur svaret han letar efter finns i tabellen.... faktiskt alls, jag förstår itne alls. hahaha

förklara som om jag vore ett litet barn.

Posted (edited)

Jag gör ett försök.

1. Istället för att titta på "Specific air flow resistance, Rs" som motsvaras av enheten rayl (det OP först frågade efter) så tittar vi efter "Airflow resistivity, r" som då är av enheten rayl/m.

Då slipper vi räkna i tabellen plus att för absorptionräkningar verkar Airflow resistivity oftare användas.

2. I tabellen finns det då en direkt länk mellan "Air permeability, l" som nästan alltid skrivs ut och "Airflow resistivity, r". Det vill säga vet man det ena så vet man även det andra för Parocs stenullsprodukter. Man tittar bara på de två raderna alltså. (Skit i tabellen nedanför.)

Tex. 150 i tabellen i air permeability ger 6,7 kPa s/m2 i airflow resistivity dvs 6700 Pa s/m2 (eller rayl/m)

air permeability = luftgenomsläpplighet

airflow resistivity = luftflödesmotstånd

Slut!

Tillägg :

För att krångla till det lite till finns tydligen ett flertal enheter som luftgenomsläpplighet uttrycks i.Jag har inte kollat upp om det överensstämmer så jag kan ha fel men vi får väl anta att Paroc har skrivit på ett sånt sätt i beskrivningen att det kan användas direkt i tabellen. T,ex. Luftgenomsläpplighet med ett värde på 120 x 106 m3/m²sPa betyder att jag kollar upp 120 på rad ett och vad värdet då är på rad två.

Som den matematiske ser är förhållandet mellan air permeability och airflow resistivity reciprokt (1/x med decimalkommat rätt). Så jag kan i ovanstående exempel ta (1/120) * 106 = 8333 rayl/m

Edited by cborg
Posted

Finns tydligen fler än jag som är förvirrad av alla dessa siffror.. 🙂

Christian: Med andra ord är den klart godkänd att användas som absorbent? Har fått ett pris på 70:-/kvm, är det ett bra pris möjligtvis?

Posted

Ja det får vi väl tro om värdena stämmer.

Kolla så att den inte dammar eller luktar för mycket ifall du skall bygga egna absorbenter med ram och tyg.

Posted

Ja det får vi väl tro om värdena stämmer.

Kolla så att den inte dammar eller luktar för mycket ifall du skall bygga egna absorbenter med ram och tyg.

Absolut.. tack för hjälpen!

Posted

Om du ska köpa så köp isover istället för stenull, stenullen dammar och är full i massa smågrus som man inte vill ha att göra med när man bygger akustik.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.