Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hejsan!

Tänkte fråga om någon datakunnig människa här på forumet kunde reda ut mitt problem.

Jo det är så att jag har en gammal stationär HP dator med en Pentium 4 3,6GHz processor i som sitter på ett moderkort med socket 775. Eftersom den känns ganska trött och blir väldigt varm så skulle det vara trevligt att slänga i en dubbelkärnig processor istället. Vad jag kan se så finns det Dualcore processorer för socket 775 men när jag frågade på en databutik fick jag svaret att det inte gick 🙁. Är det någon som kan förklara varför? Om jag inte förstår helt fel så är benämningen på socket utformningen på fästet för processorn, eller?

Tackar för svar 🙂 !!

mvhBengt

Annons
Posted

Tack för svar!

Ja det var väl som jag tänkte att man får satsa på en ny istället. Känns bara så onödigt slit och släng men det är väl flera komponenter i datorn som utvecklas inte bara processorerna.

mvh B

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.