Jump to content
Annons

Tidskodade skivor?


Recommended Posts

Guest Hassnen
Posted

Tjena Tjena!

Jag har två Reloop RMP-2 Skivspelare samt ett Reloop RSP(tror jag), 4 kanaligt mixerbord. Nu har jag införskaffat mig en laptop som jag gärna vill koppla till skivspelarna och börja använda mig av tidskodat.

Vet inte riktigt hur det funkar och har inte en aning om vad man ska köpa och vad det kostar. Någon som har idéer på "Paket" man kan köpa till en vettig summa. Har inte så mkt pengar att jobba med. 😉

Mvh Jens

Annons
Guest Hassnen
Posted

ingen som har nån idé? :S

Posted (edited)

Stanton Final Scratch 2

Rane Serato Scratch

Native Instruments Traktor Scratch Pro

samtliga ovan är erkända produkter för att styra digitala ljudfiler via tidskodad vinyl

*rättelse: samtliga ovan är erkända produkter för att styra digitala ljudfiler via tidskodad vinyl eller cd*

Edited by k.man
Guest Hassnen
Posted

Funkar dessa för såväl CD som Vinyl? Jag kör nämligen CD

Mvh Jens

Guest Hassnen
Posted (edited)

okej, rekomenderar du något av dom speciellt? och har du nån rekomendation var man ska vända sig för att inhandla detta billigast?

Jag har sedan tidigare suttit med traktor så jag är rätt inkörd i det. Finns det möjlighet att man nånstans kan köpa enbart CD-skivorna och "boxen" för sig?

Tack för snabba svar. 🙂

Edited by Hassnen
Posted
okej, rekomenderar du något av dom speciellt? och har du nån rekomendation var man ska vända sig för att inhandla detta billigast?

Jag har sedan tidigare suttit med traktor så jag är rätt inkörd i det. Finns det möjlighet att man nånstans kan köpa enbart CD-skivorna och "boxen" för sig?

Tack för snabba svar. 😕

har inte provat nån av dom själv men det finns nog andra på forumet som kan uttala sig mer i den frågan.

du kanske kan få en demonstration av prylarna hos din lokala handlare?

en controller som torq är ju ett alternativ om du redan har traktor.

och du kommer nog billigare undan...

Guest Hassnen
Posted

Ska ta o kika på den. Det tråkiga är att min "lokala" handlare som ja känner till är Billebro i Sthlm och där får man aldrig den hjälp man vill ha. Tyvärr får man sällan höra sanningen där. 😲

Någon som har något tips på ett bra ställe där de kan ha torq controllern i sthlm?

Posted

Torq Xponent är den enda controllern dom säljer på 4Sound södermalm, men har för mig att dom tar orimligt mycket betalt för den 😆

Kolla runt på olika controllers innan du bestämmer dig!

Kresh

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.