Jump to content
Annons

Recommended Posts

Guest GoestaB
Posted

har spelat in trummor analogt på band och tyvärr så råkade ett högpassfilter vara påkopplat på mixern vid nedmixning, och jag haar inte tillgång till bandet längre. Det jag undrar över är har man förlorat basen i mikrofonen för gott? Jag har ju testat i efterhand att kompensera med extra bas i eq, men frågan är om det går att ersätta basen så i efterhand?

Annons
Posted

som tillägg till WB:s inlägg kan man ju säga att högpass inte skär bort allt tvärbrant utan med en viss lutning

så jo - man kan få tillbaka en del

men det blir svårare ju längre ner i registret du kommer

Posted

Om det bara är lite bummel längst ner i botten kan det kanske gå att fuska till nåt med nån plugg liknande Waves RBass.

Posted
som tillägg till WB:s inlägg kan man ju säga att högpass inte skär bort allt tvärbrant utan med en viss lutning

så jo - man kan få tillbaka en del

men det blir svårare ju längre ner i registret du kommer

Din jäsikens Messerschmitt!

Guest GoestaB
Posted

Tack för era svar!, jo det var så jag tänkte om man tänker sig Eq kurvan med ett högpassfilter fast man ser till att göra det omvänt med höjning i basen för att kompensera för den bas som fattas, jag märker ju att det blir skillnad men frågan är ju om man inte har tappat nåt på vägen i vilket fall, eq's färgning och så vidare.

Om man tänker sig såsom att man har sänkt volymen i basregistret vilket man gjort med högpassfiltret och sedan efter så höjer man volymen i basen med ett värde som motsvarar den sänkning man av misstag gjorde med högpassfiltret, så tycker man ju att det logiskt sett inte borde vara några problem. Sen vet jag inte exakt hur pass mycket högpasssfiltret tar bort där det är som brantast på kurvan, men på vst eq ser det ju ut som att kurvan bara går till -24db men det kanske är missvisande?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.