Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Ja, som sagt, var är lämpligast att ha sin audio? I bärbara datorer blir det ju ofte en egen partition på C-disken, vilket inte är helt lyckat vad jag förstått. Alternativet är ju då en extern hårddisk. USB eller firewire? Detta har det väl tjatats om tillräckligt kanske, men vad är säkrast om man jämför firewire med intern hårddisk på stationär dator? Jag måste skaffa mig mer utrymme för audio och funderar på en RAID-konfigurerad Firewire hårdisk. Lått att arbete med både från den stationära och bärbara datorn. För så som jag förstår det arbetar RAID med att dubbla hårdiskar som speglar varandra. Om detta är för att det ska bli säkert eller för att öka hastigheten låter jag vara osagt. Någon som vet?

Annons
Posted (edited)

Här hittar du bra info om RAID - http://sv.wikipedia.org/wiki/RAID

Vidare kan jag rekommendera extern disk för audio, och eftersom man vill ha en dedikerad audio-hårddisk för bästa prestanda tycker jag det faller sig naturligt att köra extern disk. Då är man lite mer portabel också. Firewire är i regel snabbare än USB2 och tar mindre CPU så även där faller sig valet rätt så naturligt tycker jag 😏.

Edited by dysfunctional

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.