Dan Ö Posted February 21, 2009 Posted February 21, 2009 Hej! 😄 Ska löda en sladd enligt bifogad bild. Om jag fattar bilden rätt så ska jorden inte fästas utan bara "ligga löst". Stämmer det?
KillwithSkill Posted February 21, 2009 Posted February 21, 2009 (edited) Läste fel! sorry! Men det där har jag inte set, två tiltade strek vet jag inte vad det betyder! Edited February 21, 2009 by KillwithSkill
Dan Ö Posted February 21, 2009 Author Posted February 21, 2009 Läste fel! sorry! Men det där har jag inte set, två tiltade strek vet jag inte vad det betyder! Är ganska säker på att det är jorden. Frågan är bara om den ska lödas fast eller ej. Tror det är så att den ska lödas fast i den andra ändan(ej på bild) men inte här. Är dock inte hundra procent säker. (Ska gå ifrån obalanserad output till balanserad input.)
MisterFisher Posted February 21, 2009 Posted February 21, 2009 Tjenare Dan! Yes, bilden visar den phonokontakt som ska in i den balanserade ingången. Signalen på toppen, jorden på mellanringen samt EJ ansluten jord. I andra änden har du signal (toppen) samt jord (höljet). Har du flera trådar i kabeln gör det inget om dessa ansluts till höljet på ena obalanserade sidan men i den andra änden (bilden) ska dom klippas av. På en balanserad in/utgång har du tre "anslutningar", Sveriges Radio mfl standard; Het, signal (stift 2 i en xlr kontakt eller toppen på en stereo-phono) Kall, samma signal i motfas (stift 3 resp. mitten anslutningen på phonopluggen) Jord (stift 1 / "höljet" på en phonoplugg) Ska man koppla ihop en balanserad med en obalanserad apparat (endast Signal + Jord) tar du alltid ut signalen från balanserade prylar via Het samt använder Kall som Jord. Jordledningen löds bara fast i ena kontakten. Om det bara är du som använder dina kablar har detta ingen betydelse men vill du göra enl någon standard beror det på om du har XLR eller phono. Kall och Jord är byglade på obalanserade chassie-XLR kontakter men aldrig får vara det på kablar. Med VISS reservation för trötthet så här på lördag kväll... 😳 //mvh MF
Dan Ö Posted February 21, 2009 Author Posted February 21, 2009 Tack för mycket klargörande svar! (Tröttheten verkar inte bita!) I detta fallet så är det en obalanserad rca output som ska in i en balanserad tele input. Har tidigare kört med mono rca-tele sladd. Kan denna ändringen som jag nu funderar på leda till att jag får bättre signalstyrka(högre volym)?
Claes Holmerup Posted February 21, 2009 Posted February 21, 2009 (edited) Här har du alla tänkbara kopplingar: http://www.rane.com/note110.html Ha det så skoj! 😳 Du får däremot ingen skillnad på signalnivån, utan den är precis samma oavsett vilken koppling du gör. Du kan inte heller få en balanserad signal om det är obalanserat i ena änden, så det kommer inte att göra någon som helst skillnad om du använder en balanserad eller obalanserad kontakt till ingången som kan ta emot balanserade signaler, eftersom du har obalanserat ut. Edited February 21, 2009 by Claes
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now