Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Att ett ljudkort har en di-ingång betyder inte att det är en Hi Z ingång vad jag förstått. Jag undrar om någon vet om Mbox 2 factorys två di-ingångar är Hi Z?

Det står inte någonting om att de är det på digidesigns hemsida men på andra återförsäljares sidor mfl står det att de är det.

Någon som vet?

MVH

Annons
Posted

precis, en Hi-Z är en DIad ingång =)

Posted
Förstår inte vad du menar?

Hi-z är en högimpendansingång för instrument, en DI-ingång är exakt samma sak, men med ett annat namn =)

Posted (edited)

Aha najs. Har kännt en stor förvirring där. Men då är det bara att åka. Tycker ljudet har upplevts lite platt när jag lajnat gurer nämligen, men kan ju bero på gitarrprogrammet antar jag, kör med amplitube 1. Ska prova lite andra.

mvh jonte

Edited by jonte82

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.