Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted (edited)

Jag håller på och försöker lära mig hur sidechain funkar i reason... har gjort det övningsexemplet som finns i reason special tidningen och även laddat ner filerna och tittat på dom. Men även om jag har gjort enligt instruktionerna och kopplat rätt så funkar sidechainen bara ibland.. 😄 Om jag gör exakt enligt beskrivningen så funkar det, men om jag typ byter synt eller flyttar några sladdar och sen flyttar tillbaka dom så funkar det inte längre ( och nej jag har inte kopplat fel för jag har jämfört med exemplen och dubbelkollat flera gånger). Detta är extremt störande, nån som kan hjälpa mig?? Bugg??

Edited by ramoand
Annons
Guest drloop
Posted

Nu vet jag inte hur exemplen i tidningen är.

Men det enklaste sättet är att skicka ut tex en baskagge (eller nåt annat ljud) från Redrum in i sidechain inputen på den lyxiga kompressorn.

Sedan är det bara att peta in kaggeslag när det skall ducka.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.