Guest creel Posted December 27, 2008 Posted December 27, 2008 (edited) 😏😎 Vanligt ljud, wav, funkar utmärkt, men MIDI-ljud låter inte alls längre. Jag kan inte alls förstå varför heller. Jag har prövat installera om ljuddrivrutinerna men det hjälpte inte. Jag kör Win XP Pro 32bit med SP3. Det funkade ju innan. Finns det inget program eller liknande som installerar om MIDI? Edited January 17, 2009 by creel
Guest creel Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Bump. Det är ju ett studioforum, någon måste kunna komma med något vettigt tips!?
Vakumtuben Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 I vilket program spelar du midi? Har du öppnat ljudkontrollen nere till höger och kollat inställningarna?
zagabar Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Bump. Det är ju ett studioforum, någon måste kunna komma med något vettigt tips!? Har du tappat midit i din DAW eller i windows allmänt? Om det senare, så testa att kolla inträllningarna i kontrollpanelen.
Guest creel Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 I vilket program spelar du midi? Har du öppnat ljudkontrollen nere till höger och kollat inställningarna? Alla möjliga, Winamp, VLC, Windows Media Player, Guitar Pro, Steinberg Cubase. Spelar ingen roll, det funkar inte. Ja, självklart har jag kollat ljudinställningarna och midi (SW Synth står det) är på. Finns inte så mycket inställningar. Bump. Det är ju ett studioforum, någon måste kunna komma med något vettigt tips!? Har du tappat midit i din DAW eller i windows allmänt? Om det senare, så testa att kolla inträllningarna i kontrollpanelen. DAW? Vad är det? Jag har inte MIDI alls i Windows. Det funkar inte i nåt program alls. Jag har kollat inställningarna som sagt, finns inte så mycket att göra där. Det ser korrekt ut.
Memphis Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 (edited) Jag kan försöka. Så du får inte någon signal in i Cubase? Alltså utslag som indikerar att midi-signalen når fram? Om inte så kan felet ligga i ditt ljudkort eller om det är ett midi-interface som du kopplar din midi-utrustning till? Eller har du kollat så det inte är glapp i midi-kabeln? /M Edited January 1, 2009 by Memphis
Guest creel Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Jag kan försöka. Så du får inte någon signal in i Cubase? Alltså utslag som indikerar att midi-signalen når fram? Om inte så kan felet ligga i ditt ljudkort eller om det är ett midi-interface som du kopplar din midi-utrustning till? Eller har du kollat så det inte är glapp i midi-kabeln? /M Jag har inget avancerat ljudkort utan det integrerade på moderkortet. Så jag har inga såna MIDI-funktioner.
ake Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 I vilket program spelar du midi? Har du öppnat ljudkontrollen nere till höger och kollat inställningarna? Alla möjliga, Winamp, VLC, Windows Media Player, Guitar Pro, Steinberg Cubase. Spelar ingen roll, det funkar inte. Ja, självklart har jag kollat ljudinställningarna och midi (SW Synth står det) är på. Finns inte så mycket inställningar. . Det finns en knapp "om" bredvid val av midi i kontrollpanelen. Under den fliken står vart SW-synten skickar ljudet. Stämmer det ?
Guest creel Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 I vilket program spelar du midi? Har du öppnat ljudkontrollen nere till höger och kollat inställningarna? Alla möjliga, Winamp, VLC, Windows Media Player, Guitar Pro, Steinberg Cubase. Spelar ingen roll, det funkar inte. Ja, självklart har jag kollat ljudinställningarna och midi (SW Synth står det) är på. Finns inte så mycket inställningar. . Det finns en knapp "om" bredvid val av midi i kontrollpanelen. Under den fliken står vart SW-synten skickar ljudet. Stämmer det ? Jo, det stämmer.
ake Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Om du öppnar volymkontrolle. Det råkar inte ha blivit ljud av för synthen ?
Guest creel Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Om du öppnar volymkontrolle. Det råkar inte ha blivit ljud av för synthen ? Hehe, nej, det har jag naturligtvis kollat flera flera gånger. Andra tips?
Guest drloop Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Har du någon extern enhet ansluten till din dator som kan skicka in midi? Eller vill du få någon VST plug att funka i din DAW?
Guest creel Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Har du någon extern enhet ansluten till din dator som kan skicka in midi? Eller vill du få någon VST plug att funka i din DAW? Nej, det har jag inte. Jag vet fortfarande inte vad DAW är? Jag vill bara kunna lyssna på midi-filer, vanlig enkel midi. Har program som använder sig av det (Guitar Pro).
Guest drloop Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Digital Audio Workstation = Cubase, Logic, Sonar etc... Inspelningsporgram helt enkelt. Ok, då får nog någon annan hjälpa dig, antar att du vill använda den interna windows "synten". Det har jag inte en aning om hur det funkar.
zagabar Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Och det har funkat förut? Har du gjort något på senare tid som kan ha orsakat det? Typ uppdaterat drivrutiner eller liknande?`Du kan testa upptadera drivrutiner för ljudkortet annars, kanske. Ingen aning om det hjälper, men man vet aldrig. Systemåterställning?
Guest creel Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Och det har funkat förut? Har du gjort något på senare tid som kan ha orsakat det? Typ uppdaterat drivrutiner eller liknande?`Du kan testa upptadera drivrutiner för ljudkortet annars, kanske. Ingen aning om det hjälper, men man vet aldrig. Systemåterställning? Ja, det konstiga är att det fungerade tidigare. Nej, jag kör inte med systemåterställning så det går inte. Jag installerade TinyXP (nerbantad version av XP) och strax efter (nån dag senare) märkte jag, till min stora förvåning, att MIDI inte fungerade alls. Jag har för mig att MIDI funkade i början med TinyXP faktiskt! Jag har provat nya drivrutiner för ljudkortet, hjälpte ej.
Guest drloop Posted January 2, 2009 Posted January 2, 2009 TinyXP kanske bantat bort den inbyggda synten. Jag ser ingen anledning till att köra TinyXP. Prestanda är inget större problem. Ljudkortet har nog inget med detta att göra.
Guest creel Posted January 17, 2009 Posted January 17, 2009 JAAAA! Nu har jag fått det att funka! Fy f-n vad skönt, det är faktiskt helt otroligt härligt att återigen kunna använda MIDI... haha man känner sig som en riktig nörd! Vad gjorde jag? Jag fick "gm.dls" skickad av en kompis och lade in den i windows/system32/drivers - det var allt, behövde inte ens starta om!
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now