Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted (edited)

Tjena.

En kort fråga gällande monitorplacering.

Hur långt ifrån hörnet bör man placera (i detta fall den högra monitorn) monitorn för att undvika reflektioner m.m från hörnet?

ett tappert försök att illustrera vad jag menar:P

//Andreaspost-19510-1230039784_thumb.jpg

Edited by ljungqvist86
Annons
Posted

Framför allt så ska du placera monitorerna symmetriskt, så att de har lika långt till sina närmaste hörn - för annars får du obalans i ljudbilden eftersom närheten till en vägg förstärker basen. Står den ena närmare sin vägg, så kommer det att bli mer bas från den sidan och du kommer att göra fel i mixningen på grund av det.

Optimalt är annars att hålla sig minst ca 1.5-2m från både sidoväggar och bakvägg, men det är sällan särskilt praktiskt i en hemstudio... 😄

Posted (edited)

tjenare..Okej då vet jag. Ska försöka att placera det på ett bra sätt men det är just det att det går ju inte att placera hur som helst i sovrummet utan att frugan går i taket:P

men annars kanske man får sätta upp nån hörn absorbent i det hörnet? kanske hjälper lite

Edited by ljungqvist86
Posted

En del monitorer har justeringsmöjligheter för problem som dessa. I ditt fall - om dina monitorer har den finessen - kan det alltså vara läge att dra ner basen ett snäpp eller två på den som är nära hörnet. Inte optimalt, men en nödlösning.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.