Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Undrar om det är någon som har erfarenhet av Toontrack i studio/hemmainspelning?

Jag ska göra någla låtar och har fått tips om Toontrack och har faktiskt tänkt mig Toontrack Twisted Kit som program. Fördelar/Nackdelar?

Sist men inte minst är det någon som vet vart man kan ladda ner det till mac tillsammans med koder osv?

Annons
Posted (edited)

Antar att du menar Easy Drummer eftersom du nämner Twisted Kit. Jag skulle säga att nackdelen med EzD är att ljuden är förhandsbehandlade och även om man kan påverka detta med egna pluggar så blir det lätt lite trist. Det är min personliga åsikt som må gå stick i stäv med andras. Själv bytte jag från EzD till Addictive Drums för något år sedan och har inte ångrat mig.

Vad det gäller tillgänglighet så finns det säkert i närmsta musikbutik eller så kan du möjligtvis köpa programmet från Toontracks egen webbplats. (Vilket är ett snällt sätt att säga att vi diskuterar inte var man kan man ladda ner piratkopierade versioner på forumet... om det var det du avsåg...).

Edited by Hellpig
Posted
Sist men inte minst är det någon som vet vart man kan ladda ner det till mac tillsammans med koder osv?

Nu får väl ta och ge dig ? .

3. Inga olagliga eller stötande inlägg eller länkar.

Inlägg/länkar till pornografiskt, narkotiskt eller upphovsrättsligt skyddat material, beskrivningar på hur man får tag på sådant, diskussioner om hur man ska bära sig åt för att använda piratkopierat material, uppmaningar till kopiering av upphovsrättsligt skyddat material, eller information som bryter mot gällande lagstiftning tolereras inte. Personangrepp är exempel på en företeelse som inte accepteras.

Förtydligande: I vissa fall är dessa regler hårdare än lagen som den ser ut i skrivande stund, men se då våra regler som ett tillägg till den svenska lagen.

På forumet råder religionsfrihet och åsiktsfrihet inom lagens ramar, men fokus ska alltid vara musik och det är kring detta vi diskuterar. Ett ogillande av någons inlägg/åsikt/ideologi bemöts med konstruktiv kritik, inte med angrepp.

Naturligtvis är musik som innehåller sex och religion tillåtna, så länge det inte går över gränsen för vad lagen tillåter.

LÄS reglerna innan du skriver sådana IDIOTISKA inlägg och framför allt INNAN du blir medlem.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.