addeez Posted October 18, 2008 Posted October 18, 2008 Tja alla 😆 Jag har spelar bas och piano sen jätte lång tid tillbaka, och nu tänkte jag tästa lite gura också 😆 . Det jag letar efter e något med en prislapp på ca 1000-2000kr på grund av att jag fortfarande går i grundskolan och känar inga egna pengar 😆 . Har nån något bra tips eller erfarenheter så skriv det gärna! Mvh // Addeezz
Guest DieHard Posted October 18, 2008 Posted October 18, 2008 Tja alla 😆 Jag har spelar bas och piano sen jätte lång tid tillbaka, och nu tänkte jag tästa lite gura också 😆 . Det jag letar efter e något med en prislapp på ca 1000-2000kr på grund av att jag fortfarande går i grundskolan och känar inga egna pengar 😆 . Har nån något bra tips eller erfarenheter så skriv det gärna! Mvh // Addeezz Mitt råd är att kolla beggmarknaden. Det finns gott om de som säljer sina gitarrpaket.Brukar vara ungefär densamma i kvaliteten på dem. Men du kan även hitta en lite dyrare gura för det priset som du skulle ha fått betala för en sämre budgetpaket. Små billiga stärkare kan du hitta med för en billig peng så kolla på både blocket och vendolin ofta.
trancer Posted October 18, 2008 Posted October 18, 2008 Yes. Håller med ovanstående talare! Beror lite på också... Ska du ha akustisk, halvakustisk eller elgitarr tro ? Jag har ju blivit smått förälskad i yamahas akustiska gitarrer, vet inte varför men älskar värmen i klangen. http://www.musikborsen.se/itempg.aspx?id=2...mp;artno=177862 Den där har jag en av . och är skitnöjd med den... dock använder jag väldigt sällan förstärkardelen utan mickar alltid upp den . blir faktiskt riktigt riktigt bra . Borde gå att hitta en sån för runt 1500:- på blocket eller så.
tAUG Posted October 20, 2008 Posted October 20, 2008 Yes. Håller med ovanstående talare! Beror lite på också... Ska du ha akustisk, halvakustisk eller elgitarr tro ? Jag har ju blivit smått förälskad i yamahas akustiska gitarrer, vet inte varför men älskar värmen i klangen. http://www.musikborsen.se/itempg.aspx?id=2...mp;artno=177862 Den där har jag en av . och är skitnöjd med den... dock använder jag väldigt sällan förstärkardelen utan mickar alltid upp den . blir faktiskt riktigt riktigt bra . Borde gå att hitta en sån för runt 1500:- på blocket eller så. Jag gillar också några av jamahas modeller, speciellt FGX (typ FGX720S). Men jag vet inte riktigt vad du får ge för en beggat sådan?
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now